Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jihozápadě USA vyšetřují sérii střeleb na sídla činitelů Demokratické strany

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký stát Nové Mexiko zažil od začátku prosince pět incidentů, při kterých někdo střílel na dům nebo kancelář lokálních a státních činitelů patřících k Demokratické straně. Úřady se snaží zjistit, zda spolu útoky souvisí, informovala dnes agentura AP.

Série začala 4. prosince, kdy někdo osmkrát vystřelil na dům členky samosprávy okresu Bernalillo Adriann Barboaové. Lokální politička vypověděla, že kulky proletěly vchodovými dveřmi jejího domova. O sedm dní později se něco podobného stalo další okresní činitelce Debbie O’Malleyové, která stejně jako Barboaová žije ve městě Albuquerque.

Tento týden pak střelba zasáhla dům členky státního senátu Lindy Lopezové a kancelář jejího kolegy Antonia Maestase. Při incidentech nebyl nikdo zraněn, řekl šéf policie v Albuquerque Harold Medina. S vyšetřováním, které označil za prioritu, údajně jeho sboru pomáhají i federální složky.

Policie původně informovala o čtveřici podezřelých případů, v noci na dnešek ovšem doplnila, že se vrací také ke střelbě na bývalé sídlo kampaně nově zvoleného státního ministra spravedlnosti Raula Torreze.

Starosta největšího města Nového Mexika Tim Keller označil incidenty za znepokojivé, jakkoli důkazy o politickém podtextu zatím úřady neoznámily. AP připomíná, že americké federální úřady v poslední době varují před rizikem útoků na vládní představitele či budovy a že činitelé na různých úrovních americké politiky včetně té lokální čelí v posledních letech záplavě výhrůžek. Útok na obydlí představitele Demokratické strany zažily USA i na konci října, kdy pachatel vtrhl do domu tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a zranil jejího manžela.

Témata:  USA střelba v USA

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.