reklama

Na vrcholu aktuální vlny registrovala země s více než 330 miliony obyvatel přes 160.000 případů infekce za den, v uplynulých týdnech pak tempo odhalování nákaz kleslo na méně než polovinu. Kolem hranice 70.000 případů na den se ale pokles sedmidenního průměru zastavil a za minulý týden ukazatel opět mírně narostl, ukazují statistiky deníku The New York Times (NYT).

Počty nově zachycených nákaz tak zůstávají výrazně nad úrovní ze začátku léta, kdy USA hlásily méně než 15.000 případů na den. Podobný vývoj zažila v létě Británie, kde po prudkém rozmachu koronavirové mutace delta následoval jen dílčí pokles v počtech infekcí, přičemž čísla od té doby kolísají na relativně vysokých hodnotách.

Podobně jako v Británii ani v USA aktuálně nejsou k vidění přísná karanténní opatření uplatňovaná v předchozích fázích pandemie a úřady v boji proti nákaze spoléhají především na očkování. Americká společnost ovšem v tomto směru zaostává za britskými čísly nebo za Evropskou unií. Plně naočkovaných je asi 58 procent obyvatel USA.

Denní počty úmrtí připisovaných covidu-19 zde za poslední měsíc v návaznosti na ústup nákazy výrazně klesly, stále ale přibývají tempem přes 1000 případů za den. Celkový součet se po pondělku dostal přibližně na 747.000. Skutečný počet úmrtí, které v zemi způsobil koronavirus, už možná překonal 850.000. Alespoň to odhadují experti z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě, kteří sestavují vlastní bilanci na základě údajů o celkové úmrtnosti.

reklama