Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvyšší soud USA nezjistil, kdo vyzradil jeho rozhodnutí zrušit právo na potrat

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký nejvyšší soud oznámil, že se mu po osmiměsíčním vyšetřování nepodařilo zjistit totožnost osoby, která předčasně vyzradila jeho přelomové rozhodnutí, jímž zrušil právo na potrat dané verdiktem starým skoro 50 let. Ženy v celých USA podle něj měly právo na interrupci zhruba do 23. týdne těhotenství, nyní je rozhodování na jednotlivých státech. Sonda ale odhalila četné mezery v bezpečnostních opatřeních tohoto soudního orgánu, uvedla agentura Reuters.

Celostátní právo na potrat, které vycházelo z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973, zrušil americký nejvyšší soud loni v červnu. To, že se krok chystá uskutečnit, ale naznačil už v květnu únik předběžného stanoviska, které publikoval server Politico. Vyzrazení informací vyvolalo vnitřní krizi soudu, rozpoutalo politickou bouři a podnítilo velké protesty příznivců práva na interrupci.

Předseda nejvyššího soudu John Roberts okamžitě po bezprecedentním úniku informací nařídil interní vyšetřování s cílem zjistit jeho zdroj. Výsledkem je 20stránkový dokument, který dospěl k závěru, že k předběžnému stanovisku mělo přístup 82 zaměstnanců soudu a devět soudců. Návrh, jehož autorem byl konzervativní soudce Samuel Alito, se jen nepatrně lišil od konečného rozhodnutí vydaného 24. června. Pro zrušení verdiktu se vyslovilo pět konzervativních soudců, tři liberálové byli proti, Roberts se k většině nepřipojil

Sonda neidentifikovala zdroj úniku informací s tím, že žádný z 97 dotazovaných zaměstnanců soudu se nepřiznal. Ze zprávy není jasné, zda byli v rámci vyšetřování vyslechnuti také samotní soudci. Někteří zaměstnanci přiznali, že o návrhu stanoviska a o tom, jak soudci hlasovali, hovořili se svými bližními, což je porušení pravidel mlčenlivosti.

Vyšetřovatelé však nezjistili "nic, co by potvrzovalo" příval spekulací na sociálních sítích po úniku, že za ním stála konkrétní osoba.

Zpráva byla kritická k některým interním bezpečnostním protokolům soudu. Po prozkoumání počítačových zařízení soudu, sítí, tiskáren a dostupných výpisů hovorů a textových zpráv vyšetřovatelé nenašli žádné forenzní důkazy, které by identifikovaly únik informací. Zpráva ale vytýkala soudu, že udržuje systémy založené na důvěře s malým počtem ochranných opatření, která by omezila přístup k citlivým informacím.

Vyšetřování bylo završeno ve chvíli, kdy podle průzkumu agentury Ipsos má na soud příznivý názor pouze 43 procent Američanů, což je méně něž 50 procent v květnu loňského roku.

Bývalý americký prezident Donald Trump na výsledek vyšetřování reagoval na své sociální síti Truth Social požadavkem, aby reportéři webu Politico odhalili zdroje, nebo aby je "zavřeli do vězení, dokud neodpoví". "Přestaňte si hrát, tento únik nesmí nastat... Zatkněte reportéra, redaktora, vydavatele - brzy dostanete odpověď," dodal.

Bílý dům výroky exprezidenta odsoudil a uvedl, že "svoboda tisku je součástí základů americké demokracie".

Témata:  USA soudy

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 16:03

Karel Gott žije dál. Mohou za to i autoři maturitních testů

Karel Gott je sice již přes pět let po smrti, ale popularita jeho osobnosti je stále značná, což se potvrdilo i při tvorbě letošních maturitních testů. V zadání testu z češtiny se totiž objevila zmínka o legendárním zpěvákovi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ruský diktátor Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico

Putin neměl Fica za co pochválit? Ocenil aspoň to, jak chodí

Ruský prezident Vladimir Putin se během setkání v Kremlu pozastavil nad chůzí slovenského premiéra Roberta Fica, kterou označil za „sportovní“. Událost zachytily ruské státní agentury v rámci oficiálních oslav 80. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, kam Fico dorazil jako jeden z mála představitelů Západu.