reklama

Celostátní právo na potrat, které vycházelo z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973, zrušil americký nejvyšší soud loni v červnu. To, že se krok chystá uskutečnit, ale naznačil už v květnu únik předběžného stanoviska, které publikoval server Politico. Vyzrazení informací vyvolalo vnitřní krizi soudu, rozpoutalo politickou bouři a podnítilo velké protesty příznivců práva na interrupci.

Předseda nejvyššího soudu John Roberts okamžitě po bezprecedentním úniku informací nařídil interní vyšetřování s cílem zjistit jeho zdroj. Výsledkem je 20stránkový dokument, který dospěl k závěru, že k předběžnému stanovisku mělo přístup 82 zaměstnanců soudu a devět soudců. Návrh, jehož autorem byl konzervativní soudce Samuel Alito, se jen nepatrně lišil od konečného rozhodnutí vydaného 24. června. Pro zrušení verdiktu se vyslovilo pět konzervativních soudců, tři liberálové byli proti, Roberts se k většině nepřipojil

Sonda neidentifikovala zdroj úniku informací s tím, že žádný z 97 dotazovaných zaměstnanců soudu se nepřiznal. Ze zprávy není jasné, zda byli v rámci vyšetřování vyslechnuti také samotní soudci. Někteří zaměstnanci přiznali, že o návrhu stanoviska a o tom, jak soudci hlasovali, hovořili se svými bližními, což je porušení pravidel mlčenlivosti.

Vyšetřovatelé však nezjistili "nic, co by potvrzovalo" příval spekulací na sociálních sítích po úniku, že za ním stála konkrétní osoba.

Zpráva byla kritická k některým interním bezpečnostním protokolům soudu. Po prozkoumání počítačových zařízení soudu, sítí, tiskáren a dostupných výpisů hovorů a textových zpráv vyšetřovatelé nenašli žádné forenzní důkazy, které by identifikovaly únik informací. Zpráva ale vytýkala soudu, že udržuje systémy založené na důvěře s malým počtem ochranných opatření, která by omezila přístup k citlivým informacím.

Vyšetřování bylo završeno ve chvíli, kdy podle průzkumu agentury Ipsos má na soud příznivý názor pouze 43 procent Američanů, což je méně něž 50 procent v květnu loňského roku.

Bývalý americký prezident Donald Trump na výsledek vyšetřování reagoval na své sociální síti Truth Social požadavkem, aby reportéři webu Politico odhalili zdroje, nebo aby je "zavřeli do vězení, dokud neodpoví". "Přestaňte si hrát, tento únik nesmí nastat... Zatkněte reportéra, redaktora, vydavatele - brzy dostanete odpověď," dodal.

Bílý dům výroky exprezidenta odsoudil a uvedl, že "svoboda tisku je součástí základů americké demokracie".