reklama

Uzdravilo se už 100.875 lidí, což je 48 procent z těch, u nichž se nákaza prokázala. Údaj o nově nakažených se za den zvýšil o více než 1830 případů.

Deník El País napsal, že nový nárůst počtu mrtvých může být důsledek zahrnutí případů nezapočtených do víkendové statistiky vzhledem k omezenému administrativnímu provozu, které je o víkendu běžné.

Nejvíc nových úmrtí za den Španělsko, které má asi 47 milionů obyvatel, zaznamenalo 2. dubna, kdy jich bylo 920. Od té doby nových případů ubývá, v neděli se číslo dostalo poprvé za mnoho týdnů pod hranici 300.

Jak píše El País, až po 43 dnech se podařilo sjednotit epidemiologické údaje z jednotlivých částí země týkající se situace v nemocnicích. Podle dnešních údajů zahrnujících poprvé celé Španělsko bylo kvůli nákaze koronavirem v zemi v nemocnicích 114.081 lidí. Madrid předal ministerstvu zdravotnictví informace, z nichž vyplývá, že bylo v metropoli třeba hospitalizovat 39.472 lidí, tedy 34 procent z pacientů hospitalizovaných v celé zemi.

Dnes ve Španělsku začíná testování, které se má týkat 36.000 rodin a má pomoci zjistit, do jaké míry bylo obyvatelstvo koronaviru vystaveno. Testovat se bude ve třech vlnách v rozmezí 21 dní. Náhodně vybrané rodiny mají v průměru 2,5 člena a účast na studii je dobrovolná. Zahrnuty budou všechny věkové skupiny, dohromady 90.000 lidí.

Země v neděli začala uvolňovat nařízení o izolaci lidí a ven mohou na hodinu denně děti do 14 let. Jestliže se trend zpomalování nákazy udrží, uvolní se 2. května opatření týkající se vycházení i pro zbytek Španělů, tedy i seniorů.

reklama