Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) zveřejnil data z monitorovacího systému Deter, podle nějž zmizelo za 12 měsíců od loňského srpna do letošního července téměř 8800 kilometrů čtverečních pralesa. Tyto údaje jsou přitom předběžné a ke konci roku úřady obvykle vydávají jejich upřesnění. Experti očekávají, že konečná data ukážou odlesnění kolem 10.000 kilometrů čtverečních za toto 12měsíční období, což zhruba odpovídá rozloze Jihočeského kraje.

V deseti letech před Bolsonarovým nástupem k moci úřady nikdy nezaznamenaly podobnou mírů odlesňování, roční průměr mezi lety 2009 a 2018 činil asi 6500 metrů čtverečních. Nynější prezident však kácení pralesů podporuje a odmítá zahraniční kritiku jako pokus o zastavení rozvoje brazilského zemědělství. Bolsonarova vláda rovněž odebrala některé pravomoce úřadům na ochranu životního prostředí a prosazuje zákony, jež by zmírnily ochranu pralesů. To dodává odhodlání těm, kteří kácením chtějí získat novou půdu, píše AP.

Ačkoliv Bolsonaro nejprve tvrdě odmítal mezinárodní kritiku svého přístupu k Amazonii, v poslední době svůj tón zmírňuje. Na konci června dekretem vyslal do pralesů vojáky, kteří mají například dohlížet na to, aby nedocházelo k nelegální těžbě. Kritici však tvrdí, že je přítomnost armády spíše symbolickým gestem a nemá příliš velký reálný dopad.

Viceprezident Hamilton Mourao, který vede vládní radu pro otázky Amazonie, již dříve řekl, že chce letos odlesňování snížit o deset procent. Začátkem srpna však prohlásil, že se tento cíl zřejmě podaří splnit jen asi z poloviny. Předběžná data ze systému Deter zatím naznačují asi pětiprocentní snížení úbytku pralesa oproti minulému 12měsíčnímu období.

Brazílii minulý týden navštívil Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan a setkal se s guvernéry třech z devíti brazilských států, na jejichž území se Amazonie rozprostírá. Guvernér státu Para, kde ubývá prales nejrychlejším tempem, pak médiím sdělil, že USA zvažují finanční pomoc Brazílii. Jejím cílem by bylo podpořit investice namířené na přechod k udržitelnému rozvojovému modelu tamního zemědělství. Sullivan však údajně nehovořil o konkrétních částkách.