Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Patrioty pro Evropu posílí Le Penová, míří k nim i Salvini

Marine Le Penová | autor: Facebookový profil političky
Marine Le Penová | autor: Facebookový profil političky
Foto: Facebook

K nové europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu, jejíž vznik inicioval i český expremiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO, se připojí i francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové a italská Liga Mattea Salviniho. 

"Velká skupina Patriotů, která bude rozhodující pro změnu budoucnosti Evropy, po dlouhém úsilí ožije dnes v Bruselu," prohlásil Salvini v pondělí podle italské agentury ANSA. Le Penová se zatím k této věci nevyjádřila, vstup její strany do frakce ale oznámil spolupracovník maďarského premiéra Viktora Orbána. 

"Patrioti pro Evropu se nadále rozrůstají, protože se připojila Marine Le Penová a Národní sdružení. Nová pravicová frakce by se mohla stát třetí největší v Evropském parlamentu. Spojme síly a bojujme společně za lepší budoucnost," napsal mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács na sociální síti X.

K nové frakci se tak připojí 30 europoslanců Národního sdružení a jejich osm italských kolegů z Ligy. Patrioti tak budou třetí největší frakcí po Evropské lidové straně (EPP) a Socialistech a demokratech (S&D). 

Bývalý český premiér Andrej Babiš v uplynulých dnech uvedl, že doufá v ustavení nové frakce během tohoto týdne. Osoby, které projevily zájem o připojení se k frakci, spojuje proevropský program, který si přeje většina Evropanů - bránit národní suverenitu, bojovat proti ilegální migraci a změnit zelené šílenosti Green Dealu, dodal. 

Vznik politické aliance poprvé oznámilo ANO společně s rakouskou FPÖ a maďarským Fideszem, v jehož čele stojí maďarský premiér Viktor Orbán. 

K vytvoření frakce v Evropském parlamentu je třeba minimálně 23 poslanců, kteří byli zvoleni nejméně v sedmi zemích. Frakce musí svůj název a složení oznámit do 15. července, protože o den později začne ve francouzském Štrasburku ustavující plenární zasedání, na němž bude zvoleno vedení parlamentu. 

Témata:  Patrioti pro Evropu Marine Le Pen Matteo Salvini

Aktuálně se děje

21. února 2025 11:20

Novinky o zdraví Jany Bouškové. Vydra prozradil, jak probíhá rehabilitace

Na populárním pořadu Prostřeno se od pondělí podepíše, že z pracovního procesu vypadla Jana Boušková. Volba jejího manžela při výběru dočasného záskoku padla na jinou nositelku stejného křestního jména Janu Paulovou. Diváky ale samozřejmě zajímá, jak na tom je tradiční průvodkyně pořadem, na kterou jsou zvyklí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy