Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Patrioty pro Evropu posílí Le Penová, míří k nim i Salvini

Marine Le Penová | autor: Facebookový profil političky
Marine Le Penová | autor: Facebookový profil političky
Foto: Facebook

K nové europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu, jejíž vznik inicioval i český expremiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO, se připojí i francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové a italská Liga Mattea Salviniho. 

"Velká skupina Patriotů, která bude rozhodující pro změnu budoucnosti Evropy, po dlouhém úsilí ožije dnes v Bruselu," prohlásil Salvini v pondělí podle italské agentury ANSA. Le Penová se zatím k této věci nevyjádřila, vstup její strany do frakce ale oznámil spolupracovník maďarského premiéra Viktora Orbána. 

"Patrioti pro Evropu se nadále rozrůstají, protože se připojila Marine Le Penová a Národní sdružení. Nová pravicová frakce by se mohla stát třetí největší v Evropském parlamentu. Spojme síly a bojujme společně za lepší budoucnost," napsal mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács na sociální síti X.

K nové frakci se tak připojí 30 europoslanců Národního sdružení a jejich osm italských kolegů z Ligy. Patrioti tak budou třetí největší frakcí po Evropské lidové straně (EPP) a Socialistech a demokratech (S&D). 

Bývalý český premiér Andrej Babiš v uplynulých dnech uvedl, že doufá v ustavení nové frakce během tohoto týdne. Osoby, které projevily zájem o připojení se k frakci, spojuje proevropský program, který si přeje většina Evropanů - bránit národní suverenitu, bojovat proti ilegální migraci a změnit zelené šílenosti Green Dealu, dodal. 

Vznik politické aliance poprvé oznámilo ANO společně s rakouskou FPÖ a maďarským Fideszem, v jehož čele stojí maďarský premiér Viktor Orbán. 

K vytvoření frakce v Evropském parlamentu je třeba minimálně 23 poslanců, kteří byli zvoleni nejméně v sedmi zemích. Frakce musí svůj název a složení oznámit do 15. července, protože o den později začne ve francouzském Štrasburku ustavující plenární zasedání, na němž bude zvoleno vedení parlamentu. 

Témata:  Patrioti pro Evropu Marine Le Pen Matteo Salvini

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy