Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po středečních nepokojích ve Washingtonu zatkli sedm desítek lidí

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Washingtonská policie po středečních násilnostech v areálu Kongresu Spojených států zatkla 68 lidí. Řekl to dnes její velitel Robert Contee.

Ke středě se vyjádřil i velitel policejního sboru chránícího Kapitol Steven Sund. Jeho lidé zatkli 14 osob a většina z nich je obviněna z nedovoleného vstupu. Sund také řekl, že policista, který se zapojil do střelby, byl po dobu vyšetřování postaven mimo službu. Při násilnostech zemřeli čtyři lidé a mezi nimi jedna žena po zásahu policejní zbraní. Sund rovněž řekl, že se prošetřuje, jaký měla policie plán zabezpečení Kapitolu na středu. Kongres tam schvaloval výsledek prezidentské volby a protesty příznivců prezidenta Donalda Trumpa byly předem ohlášené.

Contee řekl, že většina zadržených byla zatčena na půdě Kapitolu a že policii čeká hodně práce s identifikací účastníků násilí.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) požádal veřejnost, aby pomohla s identifikací výtržníků. Podle FBI je mnoho ze zadržených obviněno z nedodržení zákazu vycházení, který kvůli nepokojům vyhlásila ve středu washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se na lidi, kteří vnikli do Kapitolu, rozbíjeli okna a kradli vybavení, vztahuje obvinění z pobuřování. Někteří ze zadržených mají být obviněni ještě dnes.

Contee také oznámil, že jednoho policistu dav zbil a muž je stále hospitalizován.

FBI vyšetřuje případ nalezených dvou trubkových bomb a vyzval veřejnost, aby poskytla snímky nebo videa pořízená ve středu, což pomůže s identifikací účastníků protestu. Na veřejnost se se žádostí o pomoc obrátila na tiskové konferenci i Bowserová. Někteří z účastníků se v Kapitolu fotografovali a záběry kolují na sociálních sítích.

Témata:  USA policie USA

Související

Aktuálně se děje

3. června 2025 12:23

Na Jesenicku havaroval autobus s dětmi. Zraněných je přes 15 cestujících

Na Jesenicku havaroval v úterý dopoledne autobus s desítkami dětských cestujících. Více než 15 lidí utrpělo zranění. Nehodu vyšetřují policisté, autobus podle nich vyjel mimo silnici a narazil do stromu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy