Floridu navštíví ve středu americký prezident Joe Biden s manželkou, už v pondělí pojedou na Portoriko, které se vzpamatovává z následků hurikánu Fiona, informovala dnes AP s odvoláním na oznámení Bílého domu.

Záchranáři podle sobotních údajů pomohli více než tisícovce lidí ze zaplavených oblastí na jihozápadě Floridy a v její centrální části. Stále ale také nachází nové oběti, z nichž většina se utopila kvůli obrovským vlnám, které hurikán způsobil.

Ian udeřil na Floridu ve středu jako hurikán čtvrté kategorie, co do síly větru se blížil nejvyšší, páté kategorii, a byl tak jedním z nejsilnějších, jaké kdy tuto oblast postihly. Bouře způsobila rozsáhlý výpadek proudu; k dnešnímu ránu je podle monitorovacího serveru PowerOutage na Floridě 885.000 odběratelů, v Severní a Jižní Karolíně a Virginii dohromady pak asi 50.000.

Hurikán posléze zeslábl na tropickou bouři a nad oceánem opět zesílil a jako hurikán prvního stupně zasáhl Severní Karolínu, provázel ho vítr o rychlosti přes 140 kilometrů v hodině. V Severní Karolíně si vyžádal čtyři oběti. Než dorazil k americkému pobřeží, způsobil Ian smrt tří lidí na Kubě.

Jeho "neškodné ale mokré" zbytky zažili dnes ráno obyvatelé státu Virgnia, píše agentura Reuters. Stálý vítr dosahuje rychlosti maximálně 24 kilometrů v hodině, v nárazech pak 40, ukazují data amerického Národního centra pro hurikány. Ian nyní míří po trajektorii téměř kolmé na americké východní pobřeží zhruba 200 kilometrů jižně od hlavního města Washingtonu, kde se vrátí nad Atlantský oceán.

Největší škody způsobil hurikán na Floridě. Tamní úřady hovoří o měsících až letech oprav a budování, než se města zasažená bouří vrátí do původní podoby. Podle analytické společnosti CoreLogic citované CNN způsobil Ian na Floridě škody ve výši 47 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu korun) na pojištěném majetku. Pokud se číslo potvrdí, stane se bouře z tohoto pohledu nejničivější v historii Floridy.