Záchranáři stále prohledávají trosky hotelu, v nichž ale od pátku nenalezli žádného přeživšího. Několik lidí je stále pohřešováno, včetně dvou pokojských a kuchaře. V pondělí, kdy hasiči začali prohledávat podzemní patra budovy, našli v troskách pět mrtvých. "Jde o velice nebezpečnou etapu kvůli velkému množství sutin a nebezpečí zřícení (budovy)," uvedl velitel kubánských hasičů Luis Carlos Guzmán.

Luxusní pětihvězdičkový hotel, který leží ve starém městě v centru Havany, se měl právě dnes otevírat po dvouleté rekonstrukci. V době výbuchu tedy v hotelu se stovkou pokojů nebyli hosté, ale pět desítek zaměstnanců. Většina obětí jsou tak zaměstnanci hotelu. Další oběti a zranění jsou lidé, kteří se v době výbuchu nacházeli poblíž budovy. Poškozeno bylo i několik domů v okolí.

Příčina neštěstí se vyšetřuje. Podle místních úřadů ale zřejmě vybuchl plyn, když se z cisterny zaparkované před hotelem přečerpával do hotelového zásobníku.

Hotel Saratoga byl jedním z nejluxusnějších v Havaně. V minulosti v něm bydleli významní politici, podnikatelé či celebrity, například hudebníci Mick Jagger, Beyoncé či Madonna. Budova byla postavena v roce 1880 jako obchodní středisko a v roce 1933 byla zrenovována a přestavěna na hotel.