Za nedávným útokem na novináře a nositele Nobelovy ceny míru Dmitrije Muratova se směsí červené barvy a acetonu stojí ruská tajná služba, domnívá se americká administrativa. Informovaly o tom deníky The Washington Post a The New York Times s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.
Šéfredaktora nezávislého ruského listu Novaja gazeta napadl neznámý pachatel zkraje dubna ve vlaku z Moskvy do Samary. Polil ho olejovitou barvou s acetonem a podle žurnalisty přitom křičel: "Muratove, to máš za naše chlapce!" The Washington Post píše, že se přitom odkazoval na ruské invazní jednotky na Ukrajině.
Americké tajné služby dospěly k závěru, že útok na novináře zorganizovali agenti ruské tajné služby. Jak k tomuto hodnocení došly, nejmenovaný americký činitel neupřesnil s odkazem na potřebu chránit své zdroje a metody, píše The Washington Post.
Poté, co Rusko v březnu přijalo přísný cenzurní zákon, jenž fakticky kriminalizuje jakékoli zpravodajství o válce na Ukrajině, které je v rozporu s linií Kremlu, Novaja gazeta se jako jedno z mála nezávislých ruských médií rozhodla pokračovat ve své práci.
Nedlouho před útokem na Muratova však oznámila, že pozastavuje vydávání své tištěné verze i internetového zpravodajství až do konce "zvláštní vojenské operace", jak nazývá Moskva ruskou invazi na Ukrajinu. Nezávislý list před tím dostal od úřadů dvojí výstrahu kvůli pokrývání konfliktu. Novaja gazeta v předvečer války varovala, že její první obětí se stanou pozůstatky svobody v Rusku.
Témata: USA, Dmitrij Muratov
Související
26. října 2025 9:53
25. října 2025 21:48
17. října 2025 22:04
16. října 2025 17:47
12. října 2025 16:49
11. října 2025 13:14