Šéfredaktora nezávislého ruského listu Novaja gazeta napadl neznámý pachatel zkraje dubna ve vlaku z Moskvy do Samary. Polil ho olejovitou barvou s acetonem a podle žurnalisty přitom křičel: "Muratove, to máš za naše chlapce!" The Washington Post píše, že se přitom odkazoval na ruské invazní jednotky na Ukrajině.

Americké tajné služby dospěly k závěru, že útok na novináře zorganizovali agenti ruské tajné služby. Jak k tomuto hodnocení došly, nejmenovaný americký činitel neupřesnil s odkazem na potřebu chránit své zdroje a metody, píše The Washington Post.

Poté, co Rusko v březnu přijalo přísný cenzurní zákon, jenž fakticky kriminalizuje jakékoli zpravodajství o válce na Ukrajině, které je v rozporu s linií Kremlu, Novaja gazeta se jako jedno z mála nezávislých ruských médií rozhodla pokračovat ve své práci.

Nedlouho před útokem na Muratova však oznámila, že pozastavuje vydávání své tištěné verze i internetového zpravodajství až do konce "zvláštní vojenské operace", jak nazývá Moskva ruskou invazi na Ukrajinu. Nezávislý list před tím dostal od úřadů dvojí výstrahu kvůli pokrývání konfliktu. Novaja gazeta v předvečer války varovala, že její první obětí se stanou pozůstatky svobody v Rusku.

reklama