Podle serveru BBC jsou kolem Trumpova sídla v mrakodrapu Trump Tower i kolem soudní budovy vztyčené bezpečnostní zábrany.

"Newyorská policie je připravená zajistit, že každý bude moci mírumilovně vyjádřit svůj názor na základě prvního dodatku ústavy," uvedla Sewellová. Podle ní je v případě nutnosti připraveno do služby nastoupit všech 35.000 policistů v uniformě.

Nasazeni budou také příslušníci tajných služeb, uvedl server BBC. Podle stanice CBS vyšetřovatelé z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a policisté pročesávají sociální sítě, aby včas odhalili případnou hrozbu násilných protestů podobných těm z 6. ledna 2021, které skončily útokem na Kapitol.

Očekává se, že ve městě budou protestovat četní Trumpovi příznivci. Do ulic ale nejspíš vyjdou i lidé, kteří s jeho trestním stíháním souhlasí. Agentura Reuters ovšem připomíná, že není jasné, kolik lidí Trumpa v New Yorku dnes přijde podpořit, jelikož se jedná o město se silnou demokratickou voličskou základnou a pohybovat se tam autem může být poněkud obtížné.

Trump do New Yorku přiletěl v pondělí a noc strávil ve svém bytě v mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue. Právě tam a také kolem soudní budovy na dolním Manhattanu jsou dnes bezpečnostní opatření nejpřísnější. Některé ulice zůstanou uzavřené a policisté nejspíš vytvoří i kontrolní stanoviště, uvedla Sewellová. V budově soudu budou v době jednání s Trumpem všechny ostatní soudní síně uzavřené.

Obžaloba, při níž si Trump vyslechne obvinění a bude mít možnost se vyjádřit, zda se cítí být vinen, je naplánována na 14:15 místního času (20:15 SELČ). "Nebude to dlouhý den u soudu," řekl v televizi ABC jeden z Trumpových právníků, Joseph Tacopina. Trumpova kancelář již avizovala, že exprezident promluví ve 20:15 (ve středu v 2:15 SELČ) po návratu na Floridu.

Konkrétní obvinění, k nimž dospěla velká porota, by měla být zveřejněna dnes. Web Yahoo News v pondělí pozdě večer uvedl, že Trump bude čelit 34 bodům obžaloby z falšování obchodních záznamů. Podle právních expertů by se případný soudní proces s exprezidentem uskutečnil více než za rok. Obžaloba, nebo dokonce odsouzení, Trumpovi právně nebrání v kandidatuře na prezidenta, připomíná Reuters.

reklama