Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových nepokojů v sídle Kongresu, se snaží do svého vyšetřování zahrnout i výpovědi výtržníků.
Informoval o tom v pátek večer web Politico s odvoláním na právníky několika lidí, kteří v této souvislosti u soudů přiznali vinu. Sněmovní komise jim prý začala adresovat žádosti, aby dobrovolně vypověděli, proč se 6. ledna rozhodli zamířit do srdce americké demokracie a připojit se k násilnému protestu.
Tehdejší nepokoje ve washingtonském Kapitolu byly vyvrcholením bezprecedentního povolebního vývoje způsobeného neochotou prezidenta Donalda Trumpa uznat porážku. Trump od samotné volební noci šířil nepodložená tvrzení o podvodech s výsledky a své příznivce burcoval i 6. ledna, kdy byla na programu volební schůze Kongresu. Do jeho sídla následně vtrhnul dav prezidentových stoupenců, který zranil desítky policistů a schůzi na několik hodin přerušil.
Odhaduje se, že dovnitř Kapitolu se dostalo asi 800 výtržníků. Během následujících měsíců bylo v této souvislosti obviněno z různých činů od přestupků až po těžké zločiny asi 600 lidí a několik desítek z nich už u soudů přiznalo vinu.
Právníci některých z nich nyní webu Politico řekli, že v posledních dnech dostali od sněmovního výboru žádost o spolupráci při vyšetřování. "Zvláštní výbor zkoumá fakta, okolnosti a příčiny (událostí) 6. ledna 2021 ve snaze odhalit a vyhodnotit ponaučení a doporučit zákony, postupy, pravidla nebo regulace pro nápravu věci," píše se údajně v jednom takovém dopise. "V rámci této snahy bychom rádi mluvili s vaším klientem, který podle našich informací přijal odpovědnost a přiznal vinu," pokračuje text žádosti.
Mluvčí komise zjištění odmítl komentovat. Vyšetřovací panel je složený z osmi demokratických a dvou republikánských kongresmanů a začal pracovat v létě. Na konci července uspořádal své první slyšení, na kterém vystoupili čtyři policisté, a nyní se snaží předvolat další svědky. Ve čtvrtek zaslal obsílky čtyřem bývalým spolupracovníkům exprezidenta a usiluje také o řadu vládních záznamů včetně dokumentů z Trumpova Bílého domu.
V posledním uvedeném bodě přitom může počítat se spoluprací prezidentského úřadu. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová totiž na pátečním brífinku uvedla, že současný prezident Joe Biden nehodlá žádosti o dokumenty plošně zamítat na základě svého výsadního práva držet interní vládní materiály v tajnosti.
"Prezident už dospěl k názoru, že by nebylo správné uplatňovat exekutivní výsadu," citovala Psakiovou televize CNN. Mluvčí mimo jiné uvedla, že žádosti se budou posuzovat případ od případu. "Budeme na ty otázky reagovat rychle, jakmile vyvstanou," dodala Psakiová.
Témata: USA, Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Související
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 14:58
15. listopadu 2024 11:01
14. listopadu 2024 21:48