Ode dneška platí tato povinnost také v Andalusii, kde se roušky musí nosit i při přemisťování na pláži. V tomto turisty oblíbeném regionu na jihu země přitom nyní panují teploty vysoko přes 30 stupňů Celsia a v místech přesahují i 40 stupňů.

Výjimky mají v Andalusii pro nošení roušek na veřejnosti lidé, kteří je nemohou mít ze zdravotních důvodů. Nosit je nemusí děti do šesti let, ani ostatní při individuálním sportování. Na pláži se smí roušky sundat jen při koupání a slunění na místě, kde ale musí být dodržet bezpečný odstup (s výjimkou rodin). Za nenošení roušky hrozí pokuta sto eur (2700 Kč).

Andalusie nově také omezila počty účastníků pohřbů, ze 60 na 25 venku a ze 30 na 10 v uzavřeném prostoru. K tomuto kroku přistoupila poté, co se v obci Belicena (provincie Granada) na pohřbu 17leté dívky před několika dny nakazilo koronavirem 55 lidí, kteří navíc přijeli z různých provincií.

Roušky na veřejnosti jsou ve Španělsku povinné od 21. května, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Autonomní regiony nyní ale zavádí roušky na veřejnosti bez ohledu na to, zde lze odstupy dodržet či ne. Jako první to udělalo minulý týden Katalánsko, které je druhým nejpostiženějším regionem v nynější pandemii a v posledních několika týdnech registruje opět větší množství případů v lokálních ohniscích.

Naopak madridský region, který registruje od počátku pandemie nejvíce případů covidu-19 (72.695) i úmrtí v souvislosti s nákazou (8442), nehlásí v posledních dnech výrazný nárůst nakažených. V úterý v tomto regionu oznámilo ministerstvo zdravotnictví 25 nových případů. Madridský region podle RTVE zatím povinnost roušek nezvažuje, stejně jako to nechystá Valencie či španělská autonomní města v severní Africe Ceuta a Melilla.

Roušky od minulého týdne zavedla také Extremadura, Murcia, Aragonie, La Rioja či Baleárské ostrovy. V oblastech zvýšeného výskytu jsou podle RTVE roušky povinné i v Galicii a Baskicku, pár dalších regionů je zvažuje.

Na Baleárských ostrovech, které se jako první ze Španělska otevřely už v polovině června turistům (v rámci pilotního projektu tehdy jen německým), tento týden regionální vláda jedná o zpřísnění opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Důvodem je velké shlukování lidí, zejména večer a v noci, kdy tam turisté nedodržují bezpečné odstupy.

Agentura DPA s odkazem na zprávy médií napsala, že o víkendu na Mallorce nedodržovali bezpečné odstupy zejména turisté z Německa či Británie, z nichž někteří, často opilí, také objímali místní pouliční prodavače. V pondělí, kdy Baleáry zavedly povinnost roušek, zadržela večer policie 43letého opilého muže, který v Palma de Mallorca obcházel bary, neměl roušku, kašlal a lidem říkal, že má koronavirus. V úterý zatím místní úřady rozhodly, že posílí na Mallorce policejní hlídky, které budou dohlížet na dodržování pravidel proti šíření koronaviru.