Od stejného data bude městská hromadná doprava opět fungovat na sto procent své kapacity, píše agentura Reuters. Naopak bary a noční kluby zůstanou uzavřené nejméně do konce srpna. Povinné je i dál nošení roušek na veřejnosti v místech s vysokou koncentrací lidí.

Přestože práce z domova již v Portugalsku nebude povinná, premiér doporučil, aby v ní lidé na dobrovolné bázi pokračovali. V zemi už také nebudou platit žádná omezení pro otevírací dobu obchodů. Při splnění kapacitních podmínek se budou moci konat kulturní akce, budou však muset končit před půlnocí. Od 14. června se otevřou i sportoviště pro amatérské sportovce, ovšem jen s omezenou kapacitou.

Opatření budou přísnější v obcích, kde je vyšší výskyt nákazy covidem-19. Ačkoliv epidemie v Portugalsku pomalu polevuje, denní počty nakažených v posledních dnech lehce stouply. Nejvíce nových případů je v metropoli Lisabonu a v jejím bezprostředním okolí.

Od začátku pandemie se v desetimilionovém Portugalsku nakazilo téměř 850.000 lidí, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo více než 17.000 lidí. První dávku očkování dostalo 5,7 milionu lidí, obě dvě dávky mají téměř dva miliony lidí.