reklama

Jak dnes napsala agentura AFP, po prvních stupních základních škol, které jsou v provozu už od poloviny března, nyní nastoupí i druhý stupeň.

Některá omezení společenských aktivit zůstávají v platnosti - v kavárnách, které mají terasy, mohou u stolu sedět maximálně čtyři lidé, muzea musejí upravit otevírací dobu, na vnitřních sportovištích jsou stále zakázány kolektivní sporty.

"Čekáme jen velmi málo návštěvníků," sdělil ředitel paláce Pena v Sintře nedaleko Lisabonu António Nunes Pereira. "Skutečnou obnovu provozu očekáváme až v létě, až bude v Evropě víc očkovaných lidí," dodal Pereira, který spravuje jedno z nejnavštěvovanějších míst země. V roce 2019 palác, jehož zahrady pomáhal koncipovat zahradní architekt českého původu Václav Cífka, navštívily skoro dva miliony lidí, z nichž 85 procent byli cizinci.

V Portugalsku začal počet nákaz stoupat po vánočních svátcích, což vedlo k rychlému naplnění kapacit nemocnic. Vláda v půlce ledna musela vyhlásit druhou uzávěru a později zavřela také školy. Aby je mohla znovu otevřít, umožnila očkování vyučujících a spoléhá také na testování.

V další fázi uvolňování, která má začít 19. dubna, přijdou na řadu střední školy, univerzity a kulturní sály. Restaurace si budou muset na zprovoznění počkat na začátek května.

Portugalsko epidemickou situaci ověřuje po dvou týdnech a jednotlivá města mají možnost v případě nárůstu případů restrikce znovu zavést.

Omezení týkající se cestování zůstávají v platnosti. Až do poloviny dubna zůstanou zachovány kontroly na pozemních hranicích se Španělskem a stále je pozastaveno letecké spojení s Británií a Brazílií. V zemi se od začátku epidemie nakazilo koronavirem přes 823.000 lidí a na komplikovaný průběh covidu-19 zemřelo 16.876 lidí.

reklama