Vláda také plánuje do konce měsíce dokončit očkování obyvatel starších 60 let.

Konečná fáze rušení restrikcí dostala zelenou poté, co ty předchozí nepřinesly nový rozmach koronavirové nákazy. Denní počty nových infekcí se v Portugalsku od 6. března drží pod 1000 a intenzita jejich výskytu od počátku rozvolňování klesla na polovinu. V pátek země nezaznamenala žádné úmrtí spojené s covidem-19, přičemž se tak stalo tento týden podruhé.

Se začátkem víkendu v Portugalsku skončil nouzový stav, který začal v listopadu a od té doby byl patnáctkrát prodloužen. Po dubnovém obnovení provozu nákupních center, divadel či vnitřních prostorů kaváren a restaurací se nyní počítá s prodloužením otvíracích hodin v pohostinství i kultuře. Součástí obnovování koncertů pak byla páteční testovací akce ve městě Braga, které se za přísných podmínek zúčastnilo na 400 diváků.

"Dává mi to pocit znovu nalezené svobody... Budeme si moct odpočinout od věznění, které jsme prožili," řekla AFP jedna z účastnic Clara Nogueiraová.

V lednu a únoru dostalo v Portugalsku šíření koronaviru zdravotnický systém na pokraj možností. V nejhorší fázi desetimilionová země zaznamenávala přes 10.000 infekcí a 200 až 300 úmrtí denně. Celkově země eviduje přes 836.000 nakažených a bezmála 17.000 mrtvých.

Aktuálnímu příznivému vývoji zřejmě napomáhá i očkovací kampaň, která už se dotkla asi 22 procent populace. Cílem je do konce května proočkovat věkovou skupinu nad 60 let, pro níž představuje covid-19 větší hrozbu než pro ostatní. Portugalský premiér António Costa tento týden naznačil, že s koncem měsíce vláda plánuje odvolat zbývající restrikce.