Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa kvůli kauze, která vypukla minulý měsíc, vyzval k důkladnému prověření všech uprchlických center v zemi, aby se zajistilo, že osobní údaje běženců neskončí v "nechtěných rukách". Premiér António Costa v této souvislosti varoval, aby kauza v zemi nevyvolala atmosféru "honu na čarodějnice". Důsledkem aféry je totiž také sílící kritika Portugalské komunistické strany (PCP), která se v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu vyhýbá výrazu invaze a kritizuje sice válku, ale také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož viní z údajného pronásledování komunistů.

"Je zřejmé, jak velký je rozdíl v pozici vlády a postoji PCP ke konfliktu na Ukrajině. Ale přejít od rozporu k ilegalizaci (strany) je absolutně nemyslitelné v demokratického státě a demokratickém režimu, k němuž PCP hodně přispěla," řekl portugalský premiér podle deníku El País.

Policie dnes provedla razii v Setúbalu také v sídle Sdružení imigrantů východních zemí (Jedinstvo), které založil Igor Chašin, bývalý předseda Ruského kulturního centra v Portugalsku. Právě on a jeho manželka Julija pomáhali v radničním centru ukrajinským uprchlíkům, z nichž někteří podle místního tisku uvedli, že ruští manželé, kteří mají podle agentury Reuters i portugalské občanství, si kopírovali jejich osobní doklady a vyptávali se jich i na příbuzné, kteří zůstali na Ukrajině.

Podle portugalských médií má Chašin vazby na Kreml a v roce 2014 hájil ruskou anexi Krymu. Radnice v Setúbalu, kterou nyní vedou komunisté v koalici se zelenými, uvedla, že manželé Chašinovi s místními úřady spolupracují už řadu let. Radnice také sdělila, že nikdy nedostala oficiální informace, že by se ruští manželé dopouštěli něčeho podezřelého. Se sdružením založeným Chašinem radnice spolupracuje už od roku 2005.

"Pokud něco nefungovalo dobře a pokud byla tato asociace považována z proputinovskou, vláda měla naši i další radnice upozornit," reagoval na kauzu starosta Setúbalu André Martins, jehož místní opozice vyzvala k rezignaci.

Podobný případ se stal loni na lisabonské radnici, kterou tehdy vedl socialista Fernando Medina, nyní ministr financí. Radnice v Lisabonu dostala pokutu za to, že poskytla osobní údaje o organizátorech demonstrací na podporu ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, či velvyslanectvím Angoly, Číny, Íránu či Saúdské Arábie údaje o manifestacích týkajících se těchto zemí, napsal dnes deník El País.

Portugalsko poskytlo od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února útočiště asi 36.000 ukrajinských uprchlíků.