reklama

Portugalská vláda se podle informací agentury Lusa rozhodla přerušit prezenční výuku na základních i středních školách. Přerušení prezenčních aktivit již oznámila univerzita v Lisabonu. Země je už od pátku v uzávěře, která omezuje volný pohyb osob, zavřená je část obchodů a bary a restaurace mohou prodávat jen přes okénko či za použití doručovatelských služeb.

Ministryně zdravotnictví Marta Temidová uvedla, že až 20 procent nových případů koronaviru připadá na novou britskou mutaci. Ta je považována za nakažlivější, než původní kmen viru. Podle ministryně je možné, že na začátku příštího týdne vzroste podíl britské mutace na 60 procent.

Portugalsko patří k zemím s nejvyšším průměrným týdenním přírůstkem případů koronaviru na milion obyvatel. "Zdravotnický systém nemůže tuto míru nákazy zvládnout," uvedla Temidová. Podle ní se mnoho nemocnic v Lisabonu a okolí nachází ve "velice komplikované situaci".

Na zhoršující se vývoj epidemie zareagovala i portugalská biskupská konference. Ta nařídila farářům pozastavit od soboty sloužení mše a všechny další prezenční aktivity s farníky.

Dnes země zaznamenala za posledních 24 hodin 221 úmrtí v souvislosti s covidem-19. To je nejvyšší počet od začátku epidemie. Portugalsko dnes také registrovalo 13.544 nových případů nákazy. To je o zhruba tisíc případů méně než ve středu, kdy byl zjištěn nejvyšší přírůstek za trvání epidemie.

reklama