Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požár zuří u chorvatského města Split. V akci jsou stovky hasičů

Požár u chorvatské obce Žrnovnica v regionu Dalmácie, nedaleko města Split
Požár u chorvatské obce Žrnovnica v regionu Dalmácie, nedaleko města Split
Foto: Profimedia

Téměř 300 hasičů bojovalo v noci na středu s rozsáhlým požárem u chorvatské obce Žrnovnica v regionu Dalmácie, nedaleko města Split. Rychle se šířící plameny ohrožovaly i okolní budovy, což přimělo turisty, aby začali z oblasti prchat, 

Požár vznikl v pondělí večer po silné bouři, která zasáhla jižní části Chorvatska. Blesk udeřil na kopci Markovače a způsobil požár, který se rychle rozšířil do okolních oblastí. V úterý, díky silnému větru, se požár znovu rozhořel a nabral na síle. Uvedl to server Croatia week.

Podle listu Svobodna Dalmacija, který cituje hasičské operační středisko Splitsko-dalmatské župy, bylo požárem zasaženo přibližně 700 hektarů vegetace. Na místě zasahovalo 294 hasičů s 86 kusy techniky. Při zásahu došlo k lehkým zraněním u dvou hasičů.

Kvůli požáru byl dočasně přerušen provoz na silnici mezi Žrnovnicí a obcí Tugare, doprava byla odkloněna na jadranskou magistrálu mezi Omišem a Splitem.

Hasiči byli povoláni ze Zadaru, Splitu a Šibeniku, aby pomohli s hašením požáru. Podle webu Dalmacija Danas se situace ve Žrnovnici zlepšila, ale plameny se rozšířily i do sousední obce Donje Sitno.

Hasiči vytvořili zábrany a pečlivě monitorují, aby zabránili dalšímu šíření požáru, který má nyní délku přibližně jeden kilometr. 

Témata:  požáry v Chorvatsku Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.