Britská analýza podle Wallace tvrzení Moskvy o technické chybě potvrdila a ministr incident nepovažuje za eskalaci z ruské strany.

Ministr dále řekl, že své obavy ohledně potenciálně nebezpečného incidentu dal najevo svému ruskému protějšku Sergeji Šojguovi a že Británie hlídky v oblasti obnovila s doprovodem bojových letounů.

Celý incident trval asi 90 minut. Britský průzkumný letoun Boeing RC-135 Rivet Joint prováděl rutinní hlídku nad Černým mořem, když jej začaly sledovat dva ruské bojové letouny SU-27. Wallace dodal, že vzájemné sledování není neobvyklé. Jedna z ruských stíhaček ale mimo viditelný dosah britské posádky vypustila střelu.

Britský letoun dokončil hlídkový let a vrátil se zpět na základnu, popsal ministr.

Severoatlantická aliance v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu posílila svoji přítomnost v zemích sousedících s Ukrajinou. Britské královské letectvo (RAF) v březnu poslalo čtyři stroje Eurofighter Typhoon na základnu do Rumunska.

"Alianční letouny společně rutinně operují v oblasti Černého moře, aby zdokonalily vzájemné komunikační i operační dovednosti pro budoucí mise," uvedlo NATO ve společném prohlášení na konci května po jednání na základně Ramstein v Německu.

Ministr obrany vystoupil s oznámením o incidentu nad Černým mořem před parlamentem v době, kdy se britská média soustředí především na hrozící pád premiérky Liz Trussové, která se potýká s nedůvěrou voličů i vlastních poslanců, z nichž mnoho volá po jejím odstoupení.

reklama