Washington v srpnu oznámil, že dodal Ukrajině střely AGM-88 HARM určené například k ničení protiletadlových radarových systémů. Střely mají dolet necelých 50 kilometrů, ukrajinské síly jimi tedy mohou zasahovat cíle v Belgorodu a v přilehlé oblasti.

Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov dnes uvedl, že kvůli ukrajinskému ostřelování je nyní bez dodávek elektrického proudu na 14.000 obyvatel jedné z belgorodských čtvrtí. Při ostřelování ukrajinskými silami podle něj v neděli zemřel jeden člověk a deset dalších bylo zraněno. Poškozeno bylo 75 obytných či průmyslových budov a asi 40 vozidel, dodal oblastní šéf.

Informace nebylo možné nezávisle ověřit. Ruská Belgorodská oblast, která sousedí s Ukrajinou, je v posledních měsících pravidelně terčem ostřelování, ze kterého Moskva obviňuje ukrajinskou armádu. Kyjev se k těmto útokům oficiálně nevyjadřuje.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Napadená země v důsledku toho bojuje s nucenými odstávkami dodávek elektrické energie, vody i tepla. Při zatím posledním velkém vzdušném útoku v noci na dnešek ukrajinská protivzdušná obrana podle kyjevských úřadů sestřelila 18 z 23 dronů íránské výroby.