"Používání vysoce přesných zbraní a obsluha zbraní a vojenské techniky vyžaduje vysoce profesionální odborníky. Zkušenost ukazuje, že těmi se lidé stávají přibližně ve věku 40 až 45 let," uvedli autoři zákonné iniciativy.

Podle Kyjeva i zhodnocení západních odborníků se Rusko od února, kdy zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, potýká s nedostatkem lidské síly a čelí drtivým ztrátám. Oficiálně se ruské "speciální operace", jak Moskva svou válku v sousední zemi označuje, účastní jen profesionální vojáci sloužící právě na základě smlouvy. Podle dostupných informací se však nejméně několika případech dostali na ukrajinské území také ruští vojáci základní služby. Roční vojna je v zemi povinná, letos při jarních odvodech Moskva povolává přibližně 134.500 občanů Ruské federace mezi 18 a 27 lety.

Ruští iniciátoři novely zákona nyní podotkli, že zavedení změn usnadní armádě získat žádané specialisty pro oblasti, které jsou blízké civilním odbornostem. Těmi jsou například zdravotní péče, ženijní oddíly, údržba a provoz nebo komunikace.

Ukrajinská armáda tvrdí, že od začátku bojů již Rusko na Ukrajině přišlo o zhruba 28.700 vojáků. Tento údaj ale nelze nezávisle ověřit. Ruské ministerstvo obrany o ztrátách v bojích na Ukrajině informovalo pouze dvakrát, a to 2. a 25. března, kdy přiznalo 498, respektive 1351 zabitých vojáků.