Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusku zřejmě docházejí některé zbraně, chce jich více z Íránu, tvrdí Londýn

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusku zřejmě docházejí zásoby raket Iskander a Moskva proto usiluje o další dodávky zbraní z Íránu. Píše to dnes britské ministerstvo obrany. Podle Bílého domu mezi Moskvou a Teheránem vzniká plnohodnotné vojenské partnerství. Washington se domnívá, že Rusko dodá Íránu bojové letouny či systémy protivzdušné obrany. Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v pátek uvedl, že ruský obranný průmysl nepotřebuje pomoc ze zahraničí

Podle Londýna se Írán stal jedním z předních dodavatelů zbraní Rusku. "Rusko se snaží získat z Íránu více zbraní, a to včetně stovek balistických raket," uvedlo britské ministerstvo obrany. Podle něj je pravděpodobné, že ruské armádě docházejí zásoby balistických raket Iskander, které mají dostřel až 500 kilometrů. "Pokud se Rusku podaří dostat do služby velký počet íránských balistických raket, tak je pravděpodobně využije k pokračování a rozšíření útoků na kritickou infrastrukturu na Ukrajině," dodal Londýn.

Podle Washingtonu není však proud zbraní jednosměrný. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek večer uvedl, že by Rusko mohlo poskytnout Íránu nové systémy protivzdušné obrany či bojové letouny Su-35. "Tyto stíhačky výrazně posílí schopnosti íránských vzdušných sil vůči sousedům," řekl Kirby. Zároveň podle něj Moskva a Teherán připravují výstavbu výrobní linky na íránské drony v Rusku. Kirby se domnívá, že vztahy obou zemí se vyvíjejí směrem k "plně rozvinutému vojenskému partnerství".

Dodávky zbraní z Íránu v pátek popřel ruský vyslanec při OSN Něbenzja. "Ruskému vojensko-průmyslovému komplexu se daří a nepotřebuje žádnou pomoc," řekl diplomat, podle kterého naopak Ukrajině vojenský průmysl chybí a vede proto válku v zastoupení se západními zbraněmi.

Západní státy se domnívají, že Írán dodal stovky bezpilotních prostředků Rusku, které je používá pro útoky na Ukrajině. Prodejem těchto zbraní podle Západu porušuje Teherán rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2015, která Íránu zakazuje prodej rozvinutých vojenských technologií.

Témata:  Ruská armáda Írán

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy