Ruský Centrální vojenský okruh povede generálmajor Alexandr Linkov, který dočasně nahradí předchozího velitele generála Alexandra Lapina. Po Lapinově rezignaci v souvislosti s bleskovou a úspěšnou protiofenzivou ukrajinské armády na severovýchodě Ukrajiny volali podporovatelé války i proruští blogeři.
Server BBC ale upozornil, že není jasné, proč byl Lapin ve funkci nahrazen a kdy - a zda vůbec - se do války na Ukrajině vrátí.
Čečenská televize a proruští blogeři na sítích minulý týden uvedli, že Lapin přijde o svůj post v návaznosti na silnou kritiku. Například čečenský vůdce Ramzan Kadyrov generálovi na začátku října kladl za vinu ruskou porážku u Lymanu, klíčového železničního uzlu v ukrajinské Doněcké oblasti. "Udělal bych z něj vojína a sebral mu vyznamenání," uvedl tehdy Kadyrov.
Například ale server ura.ru s odvoláním na zdroj z ministerstva obrany trvá na tom, že Lapin si bere třítýdenní dovolenou. Generál podle serveru volno stráví v Jekatěrinburgu, kde sídlí štáb Centrálního vojenského okruhu. Ruská státní média o výměně ve velení hovoří jako o "dočasné". Bližší podrobnosti neuvádějí.
Témata: Ruská armáda
Související
31. října 2025 11:08
29. října 2025 19:58
26. října 2025 16:23
25. října 2025 13:44
28. září 2025 16:57
19. září 2025 19:56