reklama

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil.

Vatikán dříve uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány jen delegace dvou zemí - Itálie a Benediktova rodného Německa. Souvisí to s tím, že emeritní papež již nebyl hlavou státu. Italskou delegaci povede prezident Sergio Mattarella, součástí německé bude prezident Frank-Walter Steinmeier, bavorský premiér Markus Söder a podle agentury DPA také kancléř Olaf Scholz.

Na smuteční obřad přijede například belgický král Philippe či matka španělského krále Felipeho VI. emeritní královna Sofía. Očekávána je rovněž maďarská prezidentka Katalin Nováková a její kolegové z Polska Andrzej Duda a Portugalska Marcelo Rebelo de Sousa. Delegaci vyšle pravoslavný patriarchát v Konstantinopoli.

Pohřeb je naplánován na čtvrtek od 09:30 na Svatopetrské náměstí. Ve dvoutisícileté historii katolické církve to bude poprvé, kdy papež povede pohřeb svého předchůdce. Odborníci na protokol stále pracují na liturgii obřadu, poslední slovo bude mít papež František, uvedla APA. Podle italských médií bude papež kvůli problémům s kolenem nejspíš sedět a obřadu bude předsedat, smuteční mši zřejmě bude sloužit děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Oltář na Svatopetrském náměstí je již připraven.

Na rozdíl od pohřbu úřadujícího papeže bude ten Benediktův bez devítidenního smutku. Zatím není jasné, zda bude tvář zesnulého při zavírání rakve zahalena bílým hedvábným závojem, jak velí tradice papežských pohřbů.

Podle vatikánských pravidel musí být papež pochován čtyři až šest dní po smrti. Emeritní papež si přál být pohřben v bývalé hrobce svého předchůdce Jana Pavla II. ve Svatopetrské bazilice. Ta se uvolnila po přesunu ostatků polského papeže do jiné části chrámu, stalo se tak v souvislosti s jeho blahořečením v roce 2011.

Tělo Benedikta je vystaveno ve Svatopetrské bazilice od pondělí. Mezi hosty, kteří přišli vzdát hold konzervativnímu emeritnímu papežovi, byl dnes podle tiskových agentur například maďarský premiér Viktor Orbán. Jen v pondělí dalo zesnulému poslední sbohem na 65.000 lidí, což bylo dvakrát více než se odhadovalo. Na bezpečnost truchlících dohlíží více než 1000 policistů.

Biskupská konference v Benediktově rodném Německu dnes podle DPA doporučila farnostem, aby se ve čtvrtek v 11:00 po celé zemi rozezněly kostelní zvony.