Počty lidí vyhledávajících potravinovou pomoc mírně klesly ke konci loňského roku, když odeznívaly dopady pandemie na trh práce, nyní však potřebných opět přibývá, zatímco inflace v USA dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 40 let. Narostly ceny potravin, pohonných hmot i nájmy a naopak vypršely mimořádné sociální dávky schválené na federální úrovni v souvislosti s covidovou krizí.

"Bez nějaké pomoci se teď opravdu nedá vyjít," řekla novinářům Tomasina Johnová, když čekala ve frontě u výdejny St. Mary’s Food Bank ve městě Phoenix. "Ceny jsou prostě moc vysoké," pokračovala matka čtyř dětí. Uvedla, že její rodina potravinovou banku ještě nikdy nenavštívila, dosud ji prý byl schopen uživit manžel pracující ve stavebnictví.

Ve frontě byly toho dne s Johnovou stovky dalších lidí, uvádí AP. A stejné scény jsou podle ní k vidění po celých USA. Na problém nedávno upozornil i komentář agentury Bloomberg, podle kterého některé z největších amerických charit poskytujících potravinovou pomoc zaznamenaly nárůst poptávky srovnatelný s vývojem z prvních měsíců roku 2020.

Příchod pandemie nemoci covid-19 a souvisejících restrikcí v USA výrazně zhoršil takzvanou potravinovou nejistotu a na podzim roku 2020 podle analýzy deníku The Washington Post každý osmý Američan uváděl, že v posledních dnech neměl dost jídla. AP píše, že charitativní distribuce potravin i přes zmiňovaný pokles na přelomu roku zůstává vysoko nad úrovní, která panovala před pandemií.

Nyní pracovníci potravinových bank očekávají náročné léto. Kromě zvýšené poptávky jim situaci komplikuje to, že federální programy jim poskytují méně zásob k distribuci, jakož i pokles darů od obchodů s potravinami a nižší hodnota peněžitých darů vyplývající z inflace.

"Nezdá se, že by se to mělo ze dne na den zlepšit," řekla Katie Fitzgeraldová, která vede celoamerickou síť potravinových bank Feeding America. Organizace zatím nemá zpracovaná data za druhé letošní čtvrtletí, ovšem z různých poboček prý dostává informace, že zájem o pomoc prudce roste. "Problémy se zásobováním jsou kvůli poptávce skutečně složité," řekla Fitzgeraldová.