Fico tak učinil v dnešním prohlášení a poté, co byl obviněn ze závažných trestných činů včetně zneužití pravomocí. Jourová ho v nedělní debatě České televize Otázky Václava Moravce kritizovala za jeho slova o Čaputové. Aktuální vyjádření Jourové se ČTK snaží získat.

"Vůbec nás dosud nepřekvapilo, že ani jednou (Jourová - pozn. ČTK) nereagovala na totální rozklad spravedlnosti na Slovensku, byť je to její náplní práce, za kterou dostává 20.000 eur měsíčně. Nevadí jí, že se na Slovensku zavírají lidé bez důvodů, že ve výkonu vazby se porušují práva jako na běžícím pásu, že opozice je likvidována prostřednictvím zneužívání trestního práva," tvrdí Fico v prohlášení, které jeho strana poslala ČTK. Fico k tomu také nahrál video. Jourová je komisařkou pro hodnoty a transparentnost a rovněž místopředsedkyní Evropské komise.

Fico, který čelí obvinění v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie či finanční správy proti politickým oponentům v době, kdy byl premiérem, minulý týden uvedl, že o svém obvinění informoval evropské politiky. Jourová v televizním pořadu řekla, že si Ficův dopis se zájmem přečetla, a také uvedla, že nazvat Čaputovou americkou paničkou je "úplně za čárou všeho myslitelného, co se v politice může dít".

"Vadí jí (Jourové - pozn. ČTK), že nazývám slovenskou prezidentku americkou paničkou. Ačkoli paní Čaputová je v podstatě především americkou agentkou poslušně vykonávající pokyny velvyslanectví USA v Bratislavě. A slovo panička používám jen proto, abych byl zdvořilý k hlavě státu," uvedl Fico.

Jourové vzkázal, aby se věnovala své práci a pokud chce komentovat vnitřní politiku některého státu, ať se soustředí na svou zemi. "Nevím o tom, že by při těch nejvulgárnějších útocích na prezidenta M. Zemana (českého prezidenta Miloše Zemana - pozn. ČTK), mimochodem vzdělaného a moudrého člověka, třeba jen zvedla obočí," dodal.

Slovenský parlament by měl ve čtvrtek začít jednat o žádosti prokuratury k vydání souhlasu s tím, aby soud mohl rozhodovat o vazebním stíhání Fica, který je poslancem. Zákonodárce na Slovensku nelze poslat do vazby bez souhlasy sněmovny. Spolu s Ficem je ve zmíněné kauze obviněn kromě jiných bývalý ministr vnitra a někdejší místopředseda Směru-SD Robert Kaliňák, na kterého soud o uplynulém víkendu vazbu uvalil.

reklama