reklama

O jeho zrušení usiloval Obamův nástupce Donald Trump a republikáni. V programu je zařazeno na 650.000 lidí, uvedla agentura AP. Současný americký prezident Joe Biden dnes řekl, že ministerstvo spravedlnosti se proti rozhodnutí, které označil za "hluboké zklamání", odvolá. Vyzval též Kongres, aby věc nastálo vyřešil.

Na program DACA podala stížnost k soudu skupina států, které vedou republikánští politici. Před soudem státy argumentovaly, že Obama neměl dostatečné pravomoce, aby program zavedl. Tvrdí také, že program nadměrně využívá jejich prostředky určené pro školství a zdravotnictví.

Soudce Andrew Hanen dal stěžovatelům za pravdu. Jeho rozhodnutí nezruší ochranu lidí, kteří již jsou zařazeni v programu, zamezí ale příjmu nových žádostí, uvedla agentura AP.

Biden uvedl, že rozhodnutí vystavuje "statisíce mladých přistěhovalců nejisté budoucnosti". Dodal, že ministerstvo spravedlnosti se hodlá proti rozhodnutí odvolat, aby se program DACA "zachoval a posílil". Do kauzy se podle něj v blízké budoucnosti zapojí ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

"Trvalé řešení však může zajistit pouze Kongres - tím, že snílkům zajistí cestu k udělení občanství. To těmto mladým lidem dodá jistotu a stabilitu, které potřebují a jež si zaslouží," dodal Biden. Takzvaní snílci jsou lidé, kteří přišli v dětském věku na území USA bez dokladů, a potažmo se tak nazývá i program DACA.

Tento program patří k ožehavým tématům americké politiky. Spustil ho americký prezident Obama, ale bez souhlasu Kongresu. V roce 2017 se ho pokusil zrušit Trump, jeho rozhodnutí ale blokovaly soudy. Ty na konci loňského roku nařídily program obnovit.

reklama