reklama

Nicméně už den poté, co opatření vyšlo ve sbírce zákonů, španělské ministerstvo zdravotnictví svolalo expertní skupinu zástupců regionů, která má dohodnout, jak formulovat výjimky z tohoto zákona, informoval dnes deník El País.

"Pokud se budete slunit na pláži či koupat, není třeba mít roušku, když dodržíte bezpečnou vzdálenost od ostatních," řekl dnes katalánský ministr vnitra Miquel Sámper. Dodal, že jde čistě o záležitost zdravého rozumu. Podobně už se vyjádřili i členové vlád dalších španělských regionů.

Problém ale podle deníku El País spočívá v tom, že podle zákona by se rouška měla na veřejnosti nosit pořád bez ohledu na vzdálenost od ostatních. Opatření neplatí pro děti mladší šesti let.

Roušky jsou na veřejnosti ve Španělsku povinné už od loňského května. Tehdy je ústřední španělská vláda nařídila nosit ve vnitřních veřejných prostorách a také venku, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Pravidla pro nošení roušek posléze v létě na celonárodní úrovni přestala platit, zavedly je pak ale jednotlivé autonomní regiony, které si stanovily každý vlastní opatření proti šíření koronaviru, včetně roušek.

reklama