Kabinet premiéra Pedra Sáncheze vyzval občany k odpovědnosti, uvedla dnes agentura AFP. Zvažuje také legislativní změny, které by usnadnily omezení volného pohybu na regionální úrovni.

"Pod taktovkou Pedra Sáncheze jsme přešli ze stavu zdravotnické nouze rovnou do chaosu," uvedl vůdce největší opoziční Lidové strany Pablo Casado. Dodal, že premiér bude zodpovědný za možný vznik další vlny epidemie. Casado dlouhodobě tvrdí, že levicový kabinet prokázal "nejhorší přístup k epidemii na světě".

Ministr spravedlnosti Juan Carlos Campo vyzval občany k zodpovědnosti. "Konec nouzového stavu neznamená konec všech omezení, ba naopak," uvedl. Podle španělských médií ale mnoho lidí v noci ze soboty na neděli nedodržovalo další stále platná omezení, například povinnost nosit roušky či zákaz pití alkoholu mimo bary a restaurace. Španělská vláda zvažuje změny zákona, které by usnadnily omezování volného pohybu na regionální úrovni, informoval deník El País.

Bez nouzového stavu jednotlivé autonomní oblasti sice mohou vyhlásit zákaz nočního vycházení či omezit cestování mimo město či region, potřebují však k tomu souhlas regionálních nejvyšších soudů. Ty přitom rozhodují rozdílně. Například soudy v Baskicku či na Kanárských ostrovech další zákaz nočního vycházení zamítly, ve Valencii nebo na Baleárských ostrovech jej ale schválily. Autonomní oblasti mají možnost se proti rozhodnutí regionálních soudů odvolat ke španělskému nejvyššímu soudu.

K znovuzavedení zákazu nočního vycházení vyzvala zástupkyně španělské vlády Mercedes Gonzálezová Madridskou autonomní oblast. "Je to účinný prostředek," uvedla. Vedení oblasti, jejíž součástí je i hlavní město, ale zákaz dlouho kritizovalo. "Nemůže zavřít tisíce obyvatel kvůli pár stovkám mladých," uvedl dnes radní pro vnitřní záležitosti a spravedlnost madridského regionu Enrique López.

Podle ministerstva zdravotnictví šíření koronaviru zpomalilo v zemi na 199 případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní. Od začátku epidemie se nákaza koronavirem prokázala u 3,6 milionu lidí a zhruba 79.000 nakažených zemřelo.