Právě pondělí je klíčový den i pro hotel Melia Costa del Sol, který stojí v andaluském městě Torremolinos přímo u pláže a teprve tento týden v úterý se znovu po devíti měsících otevřel. "Dorazilo k nám pár klientů z tuzemska," pochvaluje si zástupce ředitele hotelu Orlando Pérez. Na příští týden má hotel zarezervovaných 35 procent z 540 pokojů. To se ale ani zdaleka neblíží letním sezonám v dobách před pandemií, kdy hotel býval zaplněn z 90 procent.

Pérez si tak hodně slibuje od návratu zahraničních turistů. Stejně jako on i další španělští pracovníci v cestovním ruchu napjatě očekávají pondělní otevření hranic pro očkované cizince i začátek platnosti evropských očkovacích certifikátů, které by od 1. července měly usnadňovat cestování v rámci Evropské unie. Tato perspektiva hotely a restaurace na pobřeží motivuje, aby otevřely či doladily poslední práce před příchodem klientů.

Čím víc se ale člověk v Torremolinos vzdaluje od pláže, tím častěji naráží na hotely či jiná zařízení, které zatáhly rolety už nadobro. Zavřené podniky dokládají, jaké rány Torremolinos, které je na turismu podle svého starosty Josého Ortize zcela závislé, během pandemie utrpělo. Pandemie byla zatím podle něj největší "facka", jakou kdy město dostalo. Ortiz doufá, že turistický ruch se v červnu a červenci vrátí na 50 procent své úrovně z doby před šířením koronaviru.

Zatím se do Torremolinos vydávají především turisté ze Španělska díky tomu, že na začátku května byl zrušen nouzový stav, který po šest měsíců znemožňoval cesty mezi jednotlivými regiony. V letech před pandemií tvořili Španělé přibližně polovinu z asi milionu návštěvníků, kteří se každoročně do tohoto letoviska s 68.000 stálými obyvateli vydávali.

Obavy panují z toho, zda se do Torremolinos budou moci vrátit Britové, kteří v obvyklých dobách tvořili třetinu turistů ve městě. Přestože do Španělska mohou od 24. května cestovat bez omezení, při návratu do vlasti mají povinnost karantény a placených testů, což je dost na to, aby si cestu do Španělska rozmysleli.

Podél pobřeží v Torremolinos je ale ve vzduchu cítit naděje. Po "hrozném" roce se lidé "začínají oklepávat a je vidět, že už to začíná ve městě žít", říká Cristian Martin, který pracuje třetí týden jako číšník v restauraci Pizza Mare. "Doufáme, že se od poloviny června nebo července vrátíme k normálnějšímu rytmu," podotýká s úsměvem.

Také Antonio Domínguez, provozovatel baru Eden Beach Club, kde si zákazníci v houpacích sítích vychutnávají mojito, si je jist, že "letošní léto bude dobré". "Roušku prosím, nasaďte si roušku!" volá za jedním ze zákazníků, který se blíží k toaletám. Dodržování hygienických pravidel je totiž dalším argumentem pro nalákání návštěvníků.

V hotelu Melia Costa del Sol se například pokoje pečlivě dezinfikují a větrají po dobu 24 hodin mezi každou rezervací. Dokonce i propisky a kávové kapsle se pokaždé vyhazují. V restauraci jsou jednorázové plastové příbory i papírové jídelní lístky. Cíle je podle Péreze "důkladná bezpečnost".