Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělský premiér Pedro Sánchez zvažuje rezignaci

Pedro Sánchez
Pedro Sánchez
Foto: Facebook Pedro Sánchez

Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu uvedl, že zvažuje možné odstoupení v reakci na oznámení soudu, který zahájil vyšetřování premiérové ​​manželky na základě podezření z korupce. Uvedla to agentura AFP.

"Potřebuji postát a pouvažovat. Musím si odpovědět na otázku, zda to stojí za to, navzdory špíně, ve kterou se pravice a ultrapravice snaží převrátit politiku," uvedl premiér v textu zveřejněném na sociální síti X. "Zda mám pokračovat v čele vlády nebo se vzdát této pocty," dodal. Své rozhodnutí oznámí v pondělí a do té doby pozastavil svůj oficiální program.

Soud v Madridu ve středu informoval o přípravném řízení vůči Maríi Begone Gómezové na základě podezření z obchodování s vlivem a korupce v podnikatelském sektoru. Podnět vůči ní podala protikorupční skupina Manos Limpias (Čisté ruce), jejíž lídr má napojení na krajní pravici.

Sánchez na síti X uvedl, že tento podnět byl založen na neexistujících skutečnostech a byl součástí pronásledování jeho manželky ultrakonzervativními médii, přičemž jej podporovala konzervativní a krajně pravicová opozice.

Podle španělského tisku se země nachází v přechodném a nejistém období. Premiér se podle médií snaží vylíčit sám sebe jako oběť, aby zakryl neúspěchy vlády, a prohlášení tik hodnotí jako výsledek toxického politického systému. 

Pedro Sánchez je španělský politik, který se narodil 29. února 1972. Od 2. června 2018 je předsedou vlády Španělska, přičemž stál v čele vlády španělské socialistické strany (PSOE). Předtím, než se stal premiérem, zastával různé funkce v politice a ve straně PSOE.

Sánchez vystudoval ekonomii a byl členem španělského parlamentu od roku 2009. Jeho cesta k premiérství byla složitá; v roce 2014 neúspěšně kandidoval na post předsedy vlády a byl nucen rezignovat na svůj post ve vedení PSOE.

Do politiky se ale vrátil a v roce 2017 byl zvolen opětovně předsedou PSOE. Následně se stal premiérem po hlasování o nedůvěře proti tehdejšímu premiérovi Mariano Rajoyovi.

Jako premiér Sánchez čelil různým politickým výzvám, včetně otázek týkajících se katalánské nezávislosti, migrace a hospodářských reforem.

Témata:  Španělsko Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.