Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spisovatelé v New Yorku četli z díla Salmana Rushdieho zraněného při útoku

Jeffrey Eugenides
Jeffrey Eugenides
Foto: Facebook Jeffrey Eugenides

V New Yorku se dnes sešli američtí spisovatelé a četli z díla svého kolegy Salmana Rushdieho, který se zotavuje ze zranění, jež utrpěl při útoku 12. srpna. Mezi účastníky akce byl například autor Newyorské trilogie Paul Auster nebo Gay Talese či Jeffrey Eugenides. Autoři se shromáždili na schodišti před veřejnou knihovnou na Manhattanu a Rushdie byl přizván, aby z nemocničního lůžka akci sledoval na internetu.

Autora Satanských veršů pobodal a zbil 24letý muž, jehož rodina pochází z Libanonu. Byl zatčen, ale k vině se nepřiznal.

Talese na akci přečetl výňatek z románu Zlatý dům a irský spisovatel Colum McCann zvolil pasáž z eseje V Kansasu, kterou Rushdie publikoval roku 1992 v časopise New Yorker. "Rushdie byl vždy nad věcí. Myslím, že až se zotaví, bude mít co říci," řekl McCann.

Rushdie proti sobě Satanskými verši popudil část muslimů a v roce 1989 nad ním kvůli tomuto dílu vynesl verdikt smrti tehdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Brit Rushdie pak musel žít v ústraní a s policejní ochrankou, přestěhoval se do USA a má i americké občanství.

Čtení z Rushdieho díla zorganizoval americký svaz spisovatelů PEN America. "Ani čepel vražená do hrdla neumlčí hlas Salmana Rushdieho," řekla dnes předsedkyně svazu Suzanne Nosselová.

Témata:  Salman Rushdie Jeffrey Eugenides

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 14:47

Ostřílená jména na vice prezidenta Harrisové. Toto je užší seznam demokratických kandidátů

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy