USA minulý týden registrovaly v průměru 161.000 nově oznámených infekcí a 1385 úmrtí denně. Hospitalizace pacientů s covidem-19 stabilně stoupají od začátku července. Minulý týden leželo v nemocnicích asi 103.000 pacientů s covidem-19. Přestože jde o vysoká čísla, nedosahují hodnot registrovaných během zimy.

Ve Spojených státech zatím nemá dokončené očkování asi 47 procent Američanů. Podle zdravotnických činitelů je naprostá většina nových hospitalizací a úmrtí s covidem-19 mezi neočkovanými.

Ve státě Idaho republikánský guvernér Brad Little vyzval občany, aby se nechali naočkovat. "Přál bych si, aby každý viděl, čeho jsem byl včera v noci svědkem na jednotce intenzivní péče," uvedl minulou středu. Guvernér Západní Virginie Jim Justice na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že virus zaplavil mnoho ze státem provozovaných nemocnic a vedl k uzavírce několika škol. Poté, co přečetl seznam lidí, kteří v jeho státě od pátku zemřeli na covid-19, vyzval neočkované, aby se nechali imunizovat. "Musíme se nechat naočkovat kvůli všem, nejen pro nás, ale pro každého - a musíme to udělat. Můžeme zastavit tenhle strašlivý, strašlivý, strašlivý masakr," prohlásil republikán.

Žádný americký stát nemá podle federálních dat přes 70 procent naočkovaných. Přestože očkovací tempo během léta pomalu rostlo, nepřekonalo vrchol zaznamenaný na jaře.

Potvrzené případy koronaviru v USA tvoří pětinu z více než 221 milionů infekcí zaznamenaných celosvětově. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Celkový počet nakažených je přitom pravděpodobně podhodnocený kvůli faktorům jako je nedostatečné testování nebo ohlašování infekcí. Ze stejného důvodu je pravděpodobně nižší i pondělní přírůstek nakažených v USA. Řada amerických států během víkendovému volnu, které se díky pondělnímu svátku práce prodloužilo o jeden den, neoznámila koronavirová data.

Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská nedávno varovala, že neočkovaní Američané by neměli cestovat. Data Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) ale naznačují, že lidé přes prodloužený víkend nezůstali doma. Kontrolní stanoviště TSA v pátek zaznamenala 2,1 milionu cestujících na amerických letištích, což je podobné číslo jako před dvěma lety.