reklama

V důsledku restrikcí přijatých ve většině států Evropy s cílem zpomalit šíření nákazy koronavirem se mnoho předních rumunských kriminálních živlů dočasně vrátilo domů ze zemí, kde žili a provozovali trestnou činnost.

Rumunská policie proto podle Balkan Insight využívá příležitosti a provádí rozsáhlé razie, během nichž se snaží pochytat velkou část z těch, kteří dosud byli mimo její dosah, řekl zdroj ze speciální prokuratury pro závažnou trestnou činnost (DIICOT). Zahájeny byly ve středu, tedy v den, kdy v zemi začal platit noční zákaz vycházení.

Rumunská média píší o stovkách zátahů, které cílily zejména na pašeráky drog, obchodníky s lidmi nebo bílým masem, ale také vyděrače, lidi zabývající se praním peněz, neplatiče daní či kybernetické zločince.

Rumunský ministr vnitra Macel Vela označil středeční razie za "největší akci (...) proti zločinu" v dějinách země. Podle něj jsou součástí snažení vlády o zintenzivnění boje proti zločineckým gangům, zvláště pak v oblasti obchodu s lidmi. Rumunsko v nedávné době čelilo tvrdé kritice Spojených států, že nedělá dost pro potírání zločinu tohoto typu.

Balkánská země je považována za ráj obchodníků s lidmi, přičemž policie nezřídka čelí obviněním, že je se zločinci spolčena. Říjnová zpráva Evropské komise konstatovala, že Rumunsko má nejvyšší podíl obětí obchodu s lidmi na milion obyvatel v celé EU - 74. Následuje Maďarsko s 64 a Bulharsko se 40 oběťmi na milion obyvatel.

reklama