reklama

"V (konžské provincii) Ituri je stále několik izolovaných případů, ale myslíme si, že do konce roku bychom to mohli úplně zastavit," citovala Tshisekediho agentura Reuters.

Nemoc se kromě severovýchodní provincie Ituri šířila ještě v sousedních provinciích Severní a Jižní Kivu, kde se však již delší dobu neobjevují žádné nové případy. V několika izolovaných případech Konžané navzdory přísným kontrolám přenesli nemoc do sousední Ugandy nebo do dvoumilionového velkoměsta Goma, ebola se zde však nerozšířila.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Během současné epidemie, která se až na výjimky drží na východě Konga, zemřelo přes 2100 lidí. Jedná se o druhou největší epidemii v historii - tou nejsmrtelnější bylo rozšíření nákazy ve státech západní Afriky v letech 2013 až 2016, během kterého zemřelo přes 11.300 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) současnou epidemii letos v červenci vyhlásila za mimořádnou zdravotnickou událost světového dosahu.

Konžská vláda proti ebole od jara bojuje s pomocí nové vakcíny od americké farmaceutické firmy Merck. Zdravotníci od čtvrtka lidem v rámci klinické studie podávají i druhý lék od jiné firmy.

reklama