Muž zadržený po sobotní střelbě u gay baru v centru Osla opakovaně odmítá vypovídat. Policie chtěla z výslechů pořizovat audio a video záznam, s čímž Zaniar Matapour nesouhlasí a proto nevypovídá. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli představitelé norské policie, informovala norská veřejnoprávní stanice NRK.
V sobotu kolem jedné hodiny ranní v centru Osla 42letý Matapour, který má norské občanství a pochází z Íránu, zabil dva lidi a zhruba 20 dalších zranil. Policie střelbu vyšetřuje jako islamistický teroristický čin. Zadržený muž byl od roku 2015 v hledáčku policie kvůli možné radikalizaci, trpí mentálními obtížemi. Do vazby by měl být převezen v pondělí.
Matapour nahrávání odmítá kvůli obavám, že by ho policie tendenčně sestříhala, manipulovala se záznamem nebo pozměnila obsah jeho výroků, uvedl jeho obhájce John Christian Elden.
Policie nadále pracuje s několika vyšetřovacími verzemi a zločin z nenávisti je jen jednou z nich, uvedl jménem policie právník Börge Enoksen. Na potvrzení pachatelovy motivace je stále ještě brzy, dodal.
Policie s ohledem na pozůstalé odmítla zveřejnit totožnost dvou obětí. Podle agentury DPA zemřeli dva muži, jednomu bylo mezi 50 a 60 lety, druhému mezi 60 a 70.
Premiér Jonas Gahr Störe vyzval obyvatele, aby se postavili proti nenávisti a nadále se zasazovali o rozmanitou společnost, píše DPA. Ujistil muslimy v Norsku, že jsou součástí komunity. Řekl, že ví, že mnoho z nich bylo rozrušeno tím, že útočník údajně jednal z islamistických pohnutek.
Sobotní útok odsoudili mnozí světoví státníci, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Během sobotního zápasu norské ženské fotbalové reprezentace proti Novému Zélandu si Ada Hegerbergová po vstřelení první branky na počest obětí navlékla duhovou pásku, symbol sexuálních menšin, píše AFP.
Témata: střelba, policie Norsko, Norsko
Související
12. října 2024 9:01
11. října 2024 15:04
29. srpna 2024 6:40
21. srpna 2024 17:17
14. července 2024 8:18