Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Takhle změny počasí nezastavíme. Svět letos vykáže extrémní spotřebu uhlí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Spotřeba uhlí ve světě letos dosáhne rekordní hodnoty 8,7 miliardy tun a podle předpovědí zůstane na téměř historických maximech až do roku 2027. Tento nárůst je důsledkem globální plynové krize, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Uvedl to server The Guardian.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) upozorňuje, že kvůli prudkému růstu cen zemního plynu v důsledku války na Ukrajině došlo k rekordní produkci, obchodu i využití uhlí v energetice. Spotřeba fosilního paliva, která během pandemie covidu-19 výrazně klesla, nyní směřuje k novému historickému maximu 8,77 miliardy tun do konce roku.

Největším spotřebitelem uhlí je Čína, která spotřebovává o 30 % více uhlí než zbytek světa dohromady. Naopak v rozvinutých ekonomikách, jako jsou Spojené státy a Evropská unie, již výroba elektřiny z uhlí dosáhla svého vrcholu a podle IEA letos klesne o 5 % v USA a o 12 % v EU. Ve Spojeném království skončila výroba elektřiny z uhlí úplně – poslední elektrárna v Ratcliffe-on-Soar byla odstavena v září, čímž předběhla vládní termín stanovený na rok 2024.

V roce 2024 by měla spotřeba uhlí v Číně vzrůst o 1 % na 4,9 miliardy tun, což bude nový rekord. V Indii se očekává nárůst o více než 5 % na 1,3 miliardy tun, což je úroveň, které dříve dosáhla pouze Čína.

Přesto IEA předpokládá, že boom obnovitelných zdrojů energie v příštích letech omezí další růst spotřeby uhlí. I když poptávka po elektřině ve vyvíjejících se zemích prudce roste, spotřeba uhlí by se měla ke konci desetiletí začít snižovat.

Keisuke Sadamori, ředitel trhů a bezpečnosti v IEA, uvedl: „Rychlé zavádění čistých energetických technologií přetváří globální sektor elektřiny, který spotřebovává dvě třetiny světového uhlí. Naše modely ukazují, že globální poptávka po uhlí bude stagnovat až do roku 2027, i když spotřeba elektřiny výrazně vzroste.“

Na krátkodobé trendy poptávky po uhlí bude mít podle něj významný vliv počasí, zejména v Číně, která je největším světovým spotřebitelem uhlí. Důležitým faktorem bude i rychlost růstu poptávky po elektřině ve střednědobém horizontu.

Navzdory růstu obnovitelných zdrojů a tlaku na dekarbonizaci zůstává uhlí v mnoha zemích hlavním zdrojem energie, především kvůli jeho dostupnosti a schopnosti pokrýt rostoucí energetické potřeby. 

Témata:  počasí uhlí

Související

Aktuálně se děje

11:14

Anna Slováčková si plní velký sen. Když byla maličká, tolik si to přála

Anička Slováčková před několika dny vyděsila fanoušky, když poprvé přiznala, jaké jsou prognózy v jejím boji s rakovinou. Příznivce ale musí těšit, že zatím zvládá žít normální život a plnit si sny. Třeba i krátce před Vánocemi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Kaja Kallasová

Komentář

Rok 2025 znamená změny pro evropskou bezpečnost. Kallasová, Trump a Poláci leccos změní

První pololetí příštího roku může znamenat zásadní zlom pro evropskou bezpečnost a obranu. Polsko převezme předsednictví v Radě Evropské unie a svou pozornost zaměří především na otázky bezpečnosti. V Bílém domě se ujme úřadu Donald Trump, známý svou nekompromisní politikou, a na postu šéfky unijní diplomacie bude působit jestřábí Kaja Kallasová, která je odhodlaná čelit ruské hrozbě.