Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uniklé americké tajné dokumenty podle Londýna vykazují značnou míru nepřesnosti

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Americké zpravodajské dokumenty, které unikly na internet, se vyznačují vysokým stupněm nepřesnosti. Uvedlo to dnes na twitteru britské ministerstvo obrany.

"Široce medializovaný únik údajně tajných amerických informací ukázal závažný stupeň nepřesnosti," uvedl mluvčí ministerstva v dnešním prohlášení. "Čtenáři by měli být obezřetní, než vezmou za bernou minci tvrzení, která mají potenciál šířit dezinformace," stojí dále v upozornění.

Americké bezpečnostní úřady a ministerstvo spravedlnosti nyní vyšetřují únik desítek utajovaných dokumentů a vyhodnocují škody, které to mohlo napáchat na národní bezpečnosti a vztazích se spojenci a dalšími zeměmi včetně Ukrajiny.

Agentura Reuters píše, že se seznámila s více než 50 dokumenty s označením "tajné" a "přísně tajné", které se objevily na sociálních sítích v březnu a které údajně odhalují podrobnosti o zranitelných místech ukrajinské armády a informace o spojencích, včetně Izraele, Jižní Koreje a Turecka.

Už dříve Reuters napsala, že některé dokumenty mohou být součástí ruské dezinformační operace, jiné součástí amerického plánu, jehož cílem je uvést Moskvu v omyl ohledně válečných plánů Kyjeva. Přinejmenším jeden z dokumentů byl například pozměněn tak, aby naznačoval, že Ukrajina utrpěla větší ztráty než Rusko, zatímco údajný originál hovoří o opaku, napsala agentura AFP.

Mluvčí Pentagonu v pondělí podle AFP řekl, že únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko.

Témata:  USA Pentagon

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy