"Široce medializovaný únik údajně tajných amerických informací ukázal závažný stupeň nepřesnosti," uvedl mluvčí ministerstva v dnešním prohlášení. "Čtenáři by měli být obezřetní, než vezmou za bernou minci tvrzení, která mají potenciál šířit dezinformace," stojí dále v upozornění.

Americké bezpečnostní úřady a ministerstvo spravedlnosti nyní vyšetřují únik desítek utajovaných dokumentů a vyhodnocují škody, které to mohlo napáchat na národní bezpečnosti a vztazích se spojenci a dalšími zeměmi včetně Ukrajiny.

Agentura Reuters píše, že se seznámila s více než 50 dokumenty s označením "tajné" a "přísně tajné", které se objevily na sociálních sítích v březnu a které údajně odhalují podrobnosti o zranitelných místech ukrajinské armády a informace o spojencích, včetně Izraele, Jižní Koreje a Turecka.

Už dříve Reuters napsala, že některé dokumenty mohou být součástí ruské dezinformační operace, jiné součástí amerického plánu, jehož cílem je uvést Moskvu v omyl ohledně válečných plánů Kyjeva. Přinejmenším jeden z dokumentů byl například pozměněn tak, aby naznačoval, že Ukrajina utrpěla větší ztráty než Rusko, zatímco údajný originál hovoří o opaku, napsala agentura AFP.

Mluvčí Pentagonu v pondělí podle AFP řekl, že únik utajovaných amerických vojenských dokumentů představuje pro národní bezpečnost Spojených států závažné riziko.

reklama