Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ale uvedla, že třetí dávka zatím není potřeba a že by se nejprve měli naočkovat lidé, kteří dosud vakcínu vůbec nedostali.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje další dávku látek od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna osm měsíců po aplikaci druhé injekce. Podle úřadů by v USA mohlo začít přeočkování zdravotních pracovníků a zranitelných skupin obyvatelstva v týdnu od 20. září. Plán však ještě čeká na konečné posvěcení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který musí zhodnotit bezpečnost a účinnost třetí dávky.

Další injekce zřejmě bude potřeba i u očkovaných jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson, vědci u ní však ještě čekají na další data, uvedlo středisko.

Podle prohlášení vedoucích činitelů CDC je "velmi zřetelné", že míra ochrany naočkovaných lidí před nákazou koronavirem s postupem času klesá. S tím, jak se nyní v USA velmi rychle šíří varianta delta, "vidíme stále více důkazů o snížené ochraně proti slabému a mírnému onemocnění".

"Podle našich posledních odhadů by mohla ochrana proti těžkému onemocnění, hospitalizaci a úmrtí v příštích měsících zeslábnout," dodalo středisko.

WHO v dnešním prohlášení uvedla, že podle současných dat není posilovací injekce zapotřebí. Mezinárodní organizace dodala, že by nejprve mělo být poskytnuto základní naočkování nejzranitelnějším skupinám lidí po celém světě, než se v bohatých státech začne s aplikací třetích dávek.

"Po celém světě je dostatek vakcín, ale nesměřují na správná místa ve správném pořadí," řekl činitel WHO Bruce Aylward reportérům. Dodal, že svět je ještě velmi daleko od toho, aby vakcínu proti covidu-19 dostali všichni lidé, kteří ji nejvíce potřebují.