Varianta omikron, která v USA prakticky zcela vytlačila všechny ostatní, podle vědců nevede tak často k vážné nemoci jako dříve dominantní delta. Bezprecedentní exploze nákazy z přelomu roku ale v USA vyhnala bilanci hospitalizací na rekordní hodnoty a tento vývoj se nyní promítá do denních počtů úmrtí. Podle NYT po čtvrtku sedmidenní průměr stoupl na 2530 úmrtí na den, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského února. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je ukazatel o stovku nižší.

"Dnes (ve čtvrtek) bylo nahlášeno více než 3000 amerických covidových úmrtí, sedmidenní průměr nad 2500 a pokračující ostrý nárůst naznačuje, že tento vrchol možná překoná maximum z doby před vakcínami. Něco nepředstavitelného," napsal ve čtvrtek na twitteru profesor molekulární medicíny a ředitel Scrippsova výzkumného ústavu v San Diegu Eric Topol.

Více úmrtí než v posledních dnech registrovaly USA pouze při předchozí zimní vlně epidemie, kdy byla vakcinační kampaň proti covidu-19 na samém počátku. Od té doby se nechaly naočkovat alespoň jednou dávkou tři čtvrtiny americké populace, což ovšem znamená, že vakcínu nedostaly desítky milionů obyvatel USA. Tito lidé čelí několikanásobně vyššímu riziku úmrtí po nákaze koronavirem, podle nejčerstvějších dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) možná až dvacetinásobnému.

Nárůst počtů smrtelných případů covidu-19 by nicméně mohl brzy skončit, neboť počet lidí s koronavirem v amerických nemocnicích pomalu klesá poté, co se vyšplhal až ke 160.000. Nyní je jich podle ministerstva zdravotnictví asi 145.000, přičemž počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče po více než dvou týdnech klesl pod 25.000.

"Vypadá to dobře," konstatoval o víkendu hlavní protiepidemický expert federální vlády Anthony Fauci. Sedmidenní průměr v zachycených nákazách klesl od poloviny ledna ze zhruba 800.000 infekcí na den pod hranici 600.000 denních případů.

"Za poklesu případů v některých částech země začali mnozí doufat, že tato vlna byla poslední velkou bitvou s virem," komentoval vývoj list NYT ve čtvrtečním článku. Zmiňované naděje vyplývají z představy, že zvýšený podíl lidí s imunitou nabytou skrze vakcinaci či nákazu zabrání dalšímu výraznějšímu šíření koronaviru. Více než desítka epidemiologů, imunologů a evolučních biologů ovšem v rozhovorech s deníkem nastiňovala komplikovanější a o něco nepříznivější vývoj.

Mnozí uvedli, že "kolektivní imunita" je už dnes nedosažitelná a úplné vymýcení viru SARS-CoV-2 nepravděpodobné. Spíše se covid-19 stane trvalou součástí života Američanů, podobně jako chřipka. Kromě toho mohou situaci zkomplikovat nové varianty viru, které se podle řady expertů budou dál objevovat v důsledku malé proočkovanosti v chudých částech světa.