reklama

Covid-19 stále v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel způsobuje kolem 3000 úmrtí denně. Za čtvrtek zaregistrovala JHU 3955 zemřelých, deník NYT dokonce 4142, což je v jeho databázi třetí nejvyšší přírůstek. Zatím nejrychleji úmrtí přibývala minulý týden, kdy jich na každý den v průměru připadalo asi 3300.

O poznání příznivější je vývoj bilance nakažených, která před dvěma týdny rostla tempem okolo 250.000 případů denně. Nyní podle NYT průměrný 24hodinový součet z posledních sedmi dní klesl pod 190.000 a přiblížil se tak k hodnotám z konce listopadu. Za čtvrtek NYT eviduje 190.630 pozitivně testovaných, JHU asi o dva tisíce méně, přičemž každý den se v USA vyhodnocují skoro dva miliony testů.

Klesá také počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19. Podle iniciativy The COVID Tracking Project se ve čtvrtek dostal pod 120.000, a to poprvé od období vánočních svátků.

Pozitivní vývoj provází obavy z rozšíření nových kmenů koronaviru, které jsou v jiných zemích spojovány s prudkým zhoršením epidemické situace. Někteří experti podle NYT mají za to, že USA aktuálně zažívají krátkodobé zklidnění před novým náporem epidemie. Odborník na infekční onemocnění a člen poradní komise nové americké administrativy Michael Osterholm vyjádřil názor, že příští tři měsíce by mohly být "nejhorší částí pandemie". "Doufám, že se šeredně mýlím," uvedl profesor Minnesotské univerzity.

reklama