Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA uvalí dodatečné sankce na Rusko a Bělorusko zaměřené na obranný sektor

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Spojené státy uvalí dodatečné sankce na Rusko a Bělorusko v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Terčem nových sankcí jsou subjekty podporující ruskou a běloruskou armádu a subjekty v ruském obranném sektoru. USA omezí také vývoz technologií na zpracování ropy a přiškrtí dovoz technologií do Běloruska. Oznámil to dnes Bílý dům.

"Spojené státy podniknou kroky, díky nimž bude Bělorusko skládat účty za umožnění Putinovy invaze na Ukrajinu, které oslabí obranný sektor Ruska a jeho vojenskou sílu v příštích letech, zaměří se na nejvýznamnější zdroje bohatství Ruska a zapoví ruským aerolinkám vzdušný prostor USA," prohlásil Bílý dům. Ruský prezident Vladimir Putin spustil agresi své země vůči sousední Ukrajině minulý čtvrtek, západ reagoval podporou napadené země a tvrdými ekonomickými sankcemi vůči Moskvě.

Americké ministerstvo obchodu podle agentury Reuters zatížilo Bělorusko přísnými kontrolami exportu, které už od 24. února uplatňuje vůči Rusku. Kontroly mají zabránit tomu, aby se například technologie a software pro sektory obrany či letectví a dostávaly do Ruska přes Bělorusko.

USA chystají další sankce na ruské oligarchy

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že vytvořilo zvláštní jednotku nazvanou KleptoCapture, jejímž cílem bude dohlížet na dodržování sankcí namířených proti ruským oligarchům zavedených kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

"Těm, kteří podporují ruský režim skrze korupci a vyhýbání se sankcím: Připravíme vás o bezpečné útočiště a doženeme vás k odpovědnosti," řekla dnes náměstkyně ministra spravedlnosti Lisa Monacová. "Oligarchové, mějte se na pozoru: Použijeme všechny své nástroje, abychom zmrazili a zabavili vaše kriminální výdělky," dodala.

Název nové jednotky vychází ze slova kleptokracie, které se používá pro označení vlády zkorumpovaných činitelů, kteří zneužívají svou moc k vlastnímu obohacení na úkor lidí, kterým vládnou. Slovo capture znamená zachytit či zmocnit se.

Americké úřady mají již delší dobu oddělení, která trasují majetky související s trestnou činností, jež dopadá na americký finanční systém, například co se týče praní špinavých peněz, vyhýbání se sankcím nebo úplatkářství cizích státních činitelů. Nová jednotka, v níž budou prokurátoři i federální vyšetřovatelé, se však bude soustředit výhradně na ruské činitele a elity napojené na Kreml.

Prezident USA vytvoření zvláštní jednotky avizoval ve svém úterním poselství o stavu unie. "Říkám ruským oligarchům a zkorumpovaným lídrům, kteří z tohoto násilného režimu vymáčkli miliony dolarů: Dost. Přidáváme se k evropským spojencům, abychom našli a zabavili jejich jachty, jejich luxusní byty, jejich soukromé tryskáče," řekl.

Washington uvalil několik balíků sankcí vůči Rusku, jež se týkají i prezidenta Vladimira Putina a jemu blízkých "elit". Podle dvou zdrojů agentury Reuters z americké vlády USA chystají další rozšíření těchto postihů, některé z nich zřejmě oznámí již tento týden.

Témata:  USA sankce Ruská armáda Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy