USA zabavily náklad čtyř íránských tankerů s benzinem určeným právě Venezuele, informovala agentura AP. Bylo na nich 11 milionů barelů s pohonnými hmotami, které USA prodaly.

Podle zástupců americké administrativy půjde výtěžek do speciálního fondu určeného na pomoc obětem teroristických akcí sponzorovaných státem. "Ty peníze budou lépe využity, než jak si představovaly režimy v Íránu nebo Venezuele, protože pomohou obětem terorismu, a ne jeho pachatelům," sdělil Abrams. "Takže je to spravedlnost jak poetická, tak konkrétní," dodal.

Advokát federálního distriktu Columbia Michael Sherwin řekl, že podle odhadů USA z prodeje získají 40 milionů dolarů (937 milionů korun).

Americké ministerstvo spravedlnosti se zabývá i jinými případy konfiskování íránského nákladu - jde o střely, které byly zabaveny loni v listopadu a letos v únoru z lodí, které pluly neoznačené. Podle amerických úřadů byl náklad určen bojujícím skupinám v Jemenu.

USA po odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu obnovily své protiíránské sankce a v září ohlásily, že obnovují i sankce OSN, které byly díky dohodě podepsané v roce 2015 zrušeny. Minulý týden Washington obvinil Írán z pokusů ovlivnit americké prezidentské volby rozesíláním výhružných e-mailů.

"Zabavením lodních nákladů jsme rozšířili naše nástroje boje proti nevhodnému íránskému chování," řekl náměstek amerického ministra spravedlnosti John Demers.