"Muž jí namířil střelnou zbraní na hlavu a stiskl spoušť," oznámil v prohlášení odvysílaném v argentinské státní televizi prezident Alberto Fernández, který s viceprezidentkou není v žádném příbuzenském vztahu. "Zbraň byla nabita pěti kulkami, ale nevystřelila, přestože muž stiskl spoušť," dodal prezident.

Viceprezidentka při incidentu neutrpěla žádná zranění. Prezident Fernández pokus o útok na ni označil za "nejvážnější incident od znovuzískání demokracie" v roce 1983, kdy v Argentině skončila vojenská diktatura.

K útoku na devětašedesátiletou viceprezidentku došlo v době, kdy politička čelí soudu za údajnou korupci při zadávání veřejných zakázek za jejího působení v roli hlavy státu v letech 2007 až 2015. Fernándezová Kirchnerová všechna obvinění odmítá. Prokurátor pro ni požaduje 12letý trest vězení a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce.

Před domovem političky se od minulého týdne shromažďují stovky jejích přívrženců.

Střelec byl identifikován jako brazilský občan Fernando André Sabag Montiel, který u sebe měl poloautomatickou pistoli Bersa ráže .32. Zatím neměl žádný trestní záznam a jeho motiv není bezprostředně znám.

"Osobu, kterou identifikovali lidé stojící okolo, zadržela viceprezidentčina ochranka, která také našla zbraň. Situaci nyní musí vyhodnotit odborníci," řekl ministr bezpečnosti Aníbal Fernández. Incident odsoudili jak vládní představitelé, tak zástupci opozice, kteří vyzvali k důkladnému vyšetření případu.