Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útoky sekyrou či střelnou zbraní. Masové zabíjení v USA dosáhlo hrozivých rozměrů

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Spojené státy letos zažily 41 případů "masového zabíjení", při kterých přišly o život vždy alespoň čtyři oběti. Je to nejvyšší počet minimálně od 70. let minulého století, uvádí agentura AP, která letošní násilnosti zmapovala společně s deníkem USA Today a bostonskou Northeastern University. Většinu těchto tragických události tvoří útoky střelnou zbraní.

"Ta první přišla 19 dní po přelomu roku, když jistý muž sekyrou zabil čtyři rodinné příslušníky včetně malé dcerky. O pět měsíců později zahynulo 12 lidí při střelbě na pracovišti ve Virginii. Dalších 22 lidí přišlo o život v srpnu ve Walmartu v El Pasu," shrnula AP uplynulých 12 měsíců.

Z 41 útoků se čtyřmi a více oběťmi bylo 33 spácháno střelnými zbraněmi. Celkem si případy masového zabíjení vyžádaly 211 mrtvých. Obzvláště tragický byl osmý měsíc roku, který začal zmíněným útokem 21letého střelce v texaském obchodním domě, načež jen o den později 24letý muž před barem v Daytonu ve státě Ohio postřílel devět lidí včetně své sestry. Poslední srpnový den pak poznačila další střelba v Texasu, kterou nepřežilo osm lidí včetně 36letého útočníka.

Uvedená trojice útoků v USA znovu rozvířila diskuse o pravidlech držení střelných zbraní, většina masových vražd se ale podle AP "sotva dostala do celostátních událostí", protože jejich dějištěm nebyla veřejná místa jako při střelbách v Texasu, Ohiu či ve městě Virginia Beach, kde zemřelo 13 lidí. V mnoha případech stále není jasné, co pachatele k tak extrémním činům vedlo.

Nejvíce mimořádně krvavých zločinů bylo letos spácháno v Kalifornii, ačkoli v tomto nejlidnatějším státě USA platí na americké poměry přísná regulace týkající se pistolí a pušek. Co do počtu obětí letošní celostátní bilanci stále zastiňuje rok 2017, který přinesl i nejtragičtější masovou střelbu v historii USA s 59 mrtvými, počet incidentů ale o tři překonal dosavadní maximum z roku 2006.

Kriminolog a profesor působící na Metropolitan State University v Minnesotě James Densley uvedl, že zjištění AP a jejích partnerů potvrzují jeho vlastní výzkum, který se zabývá výhradně masovými střelbami. "Co činí tyto statistiky ještě mimořádnějšími je to, že masového zabíjení přibývá, zatímco vražd obecně ubývá," podotkl. "Zdá se, že prožíváme éru masové střelby," dodal.

Témata:  střelba v USA Texas v USA USA střelba v hypermarketu v El Pasu

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy