Půlstoletí stará a skoro 50 metrů vysoká sila v srpnu 2020 ochránila před následky výbuchu v přístavu čtvrti na západě Bejrútu, protože masa betonu zadržela část jeho ničivé síly. Pozůstalí po obětech i veřejnost považují sila za symbol tragédie, kterou způsobil špatně uskladněný dusičnan amonný a pochybení úřadů.

Kus skladiště obilí, které v letech 1968 až 1970 postavil pardubický podnik Průmstav, se zřítil už o víkendu po několikatýdenním požáru. Do okolí stavby tak platil přísný zákaz vstupu, a proto dnešní pád další části stavby nikoho neohrozil.

Ulicemi města dnes prošel pochod, který mířil právě do přístavu a měl připomenout oběti exploze před dvěma lety. Někteří jeho účastníci nesli bílé rakve se jmény mrtvých a zaznívaly i rozhořčené hlasy, které požadovaly potrestání viníků, uvedla agentura AP. V zemi zatím za výbuch nepyká žádný z vysoce postavených úředníků ani politiků. Ačkoli v rámci vyšetřování padlo už několik obvinění, nikdo z obviněných nebyl zadržen, a dva obvinění politici byli dokonce letos v květnu znovu zvoleni do parlamentu.