V některých nizozemských městech nabyly demonstrace podobu průvodů s ozvučenými vozy. Lidé tancovali v ulicích, uvedla agentura ANP. Organizátoři svolali protestní akce do deseti měst. Konaly se například v Amsterodamu, Haagu, Groningenu a Maastrichtu.

Kluby a diskotéky mohly na konci června opět otevřít. Konat se mohly i festivaly a studentské večírky. Zanedlouho ale vláda opět zatáhla za nouzovou brzdu kvůli prudce rostoucí incidenci. V současnosti se vláda radí, zda by bylo možné noční podniky na konci září opět otevřít. Zavřeny byly v polovině srpna a zákaz byl vyhlášen do 1. listopadu.

"Musíme se zasadit o pořadatelskou branži, která je už půldruhého roku stojí," píše pořádající iniciativa Unmute Us na svém webu. Podle odpůrců opatření zvláště mladým dospělým chybí party a další akce a mnozí z nich kvůli trvalým restrikcím trpí duševními problémy. Vláda údajně nereagovala a první protesty hnutí Unmute Us z 21. srpna, kdy je jich prý zúčastnilo na 70.000 lidí. Proto byly svolány další demonstrace.

Tisíce lidí dnes proti omezením opět demonstrovaly také ve Vídni. Protestující skandovali "Svobodu". Podle police se sešlo zhruba 2000 lidí, kteří žádali odstoupení kancléře Sebastiana Kurze. Na transparentech měli výzvy jako "Zastavte diktaturu" nebo "Nechte děti na pokoji".

Rakousko patřilo mezi první evropské země, které zavedly systém covidových pasů. Od všeobecného rozvolnění v polovině května je třeba se prokazovat negativním testem nebo potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci při návštěvě hotelů, restaurací, sportovních zařízení, kadeřnictví nebo sportovních a kulturních akcí.

V devítimilionovém Rakousku od začátku pandemie na jaře 2020 zemřelo téměř 11.000 lidí s covidem-19. Dokončené očkování má přibližně 60 procent obyvatel. V poslední době však očkovací kampani dochází dech a počty nakažených opět vzrostly na více než 2000 denně. Kancléř Sebastian Kurz tento týden ohlásil zpřísnění restrikcí pro neočkované, pokud se bude situace nadále zhoršovat.

Násilností se dnes dopustili odpůrci očkování při protestu v řecké Soluni. Stovky lidí večer házely kameny a další předměty na policisty před branami veletržního areálu přístavního města. Bezpečnostní síly podle agentury DPA nasadily slzný plyn a vodní děla, aby výtržníky rozehnaly. Mezi výtržníky byli podle místních médií i náboženští radikálové s ikonami v rukou a nacionalisticky a krajně pravicově orientovaní lidé.

V době výtržností měl v jedné z hal při příležitosti největšího řeckého obchodního veletrhu řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proslov o hospodářské a finanční politice. Samotný projev nebyl narušen.

Zcela jiná nálada panuje v Dánsku, které zrušilo i poslední proticovidové restrikce. Dnes večer se tak v Kodani na stadionu Parken může konat vyprodaný koncert rockové kapely The Minds of 99 s 50.000 diváky. Podle pořadatelů i deníku Jyllands-Posten jde o první stadionovou show v Evropě od začátku pandemie s plným využitím kapacity. Lidé se přitom mohli hodiny před koncertem nedaleko stadionu nechat naočkovat. Takové očkovací stanice mají být zřizovány i při dalších větších koncertech a akcích. Cílem je, aby očkovací kampaň zasáhla především mladší ročníky.