"Mnohé podniky v San Francisku už potvrzení o dokončeném očkování po svých zákaznících požadují, protože jim jde o zdraví jejich zaměstnanců, zákazníků i zdraví tohoto města," oznámila dnes starostka San Franciska London Breedová. Opatření se týká i zaměstnanců těchto podniků, ti ale budou mít dva měsíce na to, aby si očkování zajistili, a nepřišli tak o místo. Potvrzení se nebude vyžadovat po dětech mladších 12 let a po lidech, kteří očkováni být nemohou.

Už minulý týden podobné nařízení oznámil starosta New Yorku Bill de Blasio. V nejlidnatějším městě Spojených států ale bude od pondělí pro vstup do restaurací či barů stačit potvrzení o jedné dávce vakcíny proti covidu-19. Podle agentury AP zvažuje podobné omezení i město Los Angeles.

Zpráva o novém opatření v San Francisku přichází jenom den poté, co guvernér Kalifornie Gavin Newsom oznámil povinnost očkování proti covidu-19 pro všechny zaměstnance státních i soukromých škol. Pokud očkování mít nebudou, budou se muset každý týden testovat.

V souvislosti se začátkem školního roku v řadě amerických států se mnohde také rozpoutal spor o to, zda má být povinné nošení roušek v učebnách. Školní rok v některých státech už začal, jinde začne ještě tento měsíc.

Spojené státy zažívají opět výrazný nárůst počtu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Podle agentury Reuters se tam za dva týdny denní přírůstky téměř zdvojnásobily a jsou nejvyšší za předchozích šest měsíců. Nejhorší je situace na jihu USA, mimo jiné v Arkansasu, Louisianě, Texasu a na Floridě, kde se jednotky intenzivní péče nemocnic blíží maximální kapacitě.