Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jihoafrické republice zemřelo při střelbě na dvou místech celkem 19 lidí

Kriminalisté na místě střelby v jihoafrickém Sowetu. (10.7.2022)
Kriminalisté na místě střelby v jihoafrickém Sowetu. (10.7.2022)
Foto: Profimedia

V Jihoafrické republice zahynulo od sobotního večera při střelbě na dvou místech celkem 19 lidí. Patnáct jich v noci na dnešek zabila skupina ozbrojenců v baru v Sowetu u Johannesburgu, další čtyři zahynuli několik hodin předtím při střelbě v Pietermaritzburgu na východě země. Ve obou případech se střílelo v hostinci. O motivu činů ani o útočnících zatím nejsou žádné bližší informace, uvedla agentura AFP.

V Sowetu byla policie na místo přivolána krátce po půlnoci. "Když jsme dorazili, bylo tam 12 mrtvých," řekl poručík policie v provincii Gauteng Elias Mawela. Do nemocnice bylo převezeno 11 zraněných, z nichž tři později zemřeli. Stav jednoho zraněného je kritický.

"Z prvního vyšetřování vyplývá, že se lidé v baru bavili, když útočníci vešli dovnitř a začali bez rozmyslu střílet do přítomných," řekl Mawela.

Vyšetřovatelé oznámili, že oběti jsou ve věku mezi 19 až 35 lety. Policie zatím k útočníkům nevydala žádnou informaci kromě té, že byli vyzbrojeni puškami a pistolemi.

Svědci vypověděli, že střelci byli maskovaní a přijeli v minibusu, který fungoval jako taxi. Podle stanice BBC, s níž mluvil Mawela, šlo zřejmě o "chladnokrevný útok na nevinné hosty podniku".

V Pietermaritzburgu v provincii KwaZulu-Natal na místo dorazili ve volkswagenu dva útočníci v sobotu večer a začali střílet na hosty. Dva zemřeli na místě a dva později v nemocnici.

Policie oba incidenty vyšetřuje samostatně, protože se staly každý v jiné provincii, na vzdálených místech.

Mawela později informoval o třetí střelbě v hostinci v Katlehongu u Johannesburgu. Bylo to ve čtvrtek večer, šlo zřejmě o loupežné přepadení a o život přišli dva lidé.

Jihoafrická republika je známá vysokou kriminalitou. Každoročně je tam zavražděno kolem 20.000 lidí, což je celosvětově jeden z nejvyšších údajů v přepočtu na obyvatele.

Soweto je největší z jihoafrických černošských komunit, jež vznikly za vlády bělošské menšiny. Apartheid v roce 1994 skončil, ale v těchto částech země stále převládá chudoba, vysoká nezaměstnanost mezi mládeží a kriminalita.

Incident v Sowetu obnovil debatu o provozních hodinách barů a prodeji alkoholu, která se vyhrotila po červnové tragédii ve městě East London. V tamním klubu v noci na 26. června zemřelo 21 mladých lidí, kteří oslavovali konec zkouškového období. Příčina jejich smrti stále není zcela jasná, spekuluje se, že se nadýchali toxické látky nebo se otrávili jídlem či pitím.

Policejní velitel v Gautengu po noční střelbě v Sowetu řekl, ze by se úřady měly zaměřit na pracovní dobu podniků, kde se prodává alkohol.

Témata:  střelba Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.